Co rząd Tuska zrobi ws. Trybunału Konstytucyjnego? Bodnar zabrał głos

Uchwała Sejmu może być niewystarczająca do przeprowadzenia zmian w Trybunale Konstytucyjnym - przyznał minister sprawiedliwości Adam Bodnar.

Publikacja: 02.01.2024 10:07

Co rząd Tuska zrobi ws. Trybunału Konstytucyjnego? Bodnar zabrał głos

Foto: Adobe Stock

W listopadzie ubiegłego roku posłowie Koalicji Obywatelskiej zapowiadali złożenie projektu uchwały zmierzającej do przywrócenia konstytucyjnego porządku w Trybunale Konstytucyjnym. Jak pisaliśmy w „Rzeczpospolitej” miałaby ona unieważniać dokonany w 2015 roku wybór trzech sędziów, których przyjęło się nazywać „dublerami”.

Nieprawidłowość napiętnował sam Trybunał w dwóch wyrokach, wydanych 3 i 9 grudnia 2015 r. (sygn. K34/15 i K 35/15). Stwierdził, że trzech tzw. dublerów zostało wybranych wadliwie na miejsca zajęte przez prawidłowo wybranych sędziów. Dodatkowo nieprawidłowość wyboru sędziego Mariusza Muszyńskiego stwierdził Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu w wyroku z 7 maja 2021 r. w sprawie spółki Xero Flor przeciwko Polsce (sygn. 4907/18).

Sam Mariusz Muszyński, twierdzi jednak, że uchwała Sejmu nie będzie miała mocy prawnej. Uzasadnia to tym, że o ile Konstytucja RP przewiduje wybór sędziego TK w drodze uchwały, o tyle nie przewiduje jego odwołania.

„Wszelkie uchwały Sejmu uchylające wybór sędziego TK, stwierdzające jego nieważność czy w inny sposób go podważające będą pozbawione jakiejkolwiek mocy prawnej. I to nawet nie tyle z powodu naruszenia nimi wielu standardów konstytucji, ile przede wszystkim ze względu na ich istotę prawną. Będą warte tyle co kartka papieru, na której są wydrukowane. Nie wywołają żadnych skutków prawnych ani faktycznych. Dokładnie jakby Sejm uchwałą unieważnił czyjeś małżeństwo” – napisał prof. Muszyński w „Rzeczpospolitej” z 9 listopada.

Do tej kwestii w wywiadzie dla tygodnika „Newsweek” odniósł się minister sprawiedliwości Adam Bodnar, który został zapytany o to, czy do zmian w Trybunale Konstytucyjnym wystarczy uchwała Sejmu.

- Uważam, że uchwała jest niewystarczająca, ale na tym etapie nie mogę powiedzieć więcej. Na razie każde orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego jest publikowane w Dzienniku Ustaw z adnotacją, że wyroki zostały wydane z naruszeniem podstawowej zasady dotyczącej wyboru sędziów, bo w składzie obecnego TK zasiada osoba nieuprawniona, więc jest on organem pozbawionym konstytucyjnych cech - podkreślił minister sprawiedliwości.

Dziennikarze „Newsweeka" dopytywali Bodnara o to, jak pozbawić stanowiska Julię Przyłębską. Szef resortu sprawiedliwości odpowiedział jedynie, że ”będą to bardzo dojrzałe i odpowiedzialne decyzje”.

Czytaj więcej

Uchwały Sejmu strącą dublerów i przywrócą ład w Trybunale
Sądy i trybunały
Sędzia Piebiak może stracić immunitet. Oskarża go były lider KOD
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konsumenci
Frankowicze mają nowy sposób na banki. Donoszą do prokuratury
Podatki
Ryczałtowcy chcą dzielić biznes, by obniżyć składkę zdrowotną
Praca, Emerytury i renty
Będzie dodatkowa waloryzacja emerytur i rent. Rząd odsłania karty
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Nieruchomości
Mieszkania społeczne. Koniec wyodrębniania na własność