Zmiana powinna umożliwić w pierwszej kolejności zbadanie czekającego w TK na rozpoznanie wniosku prezydenta w sprawie noweli, która ma odblokować środki unijne z KPO.
Już nie trzeba 11
Licząca trzy artykuły nowela ustawy o organizacji i trybie postępowania przed TK obecny wymóg udziału 11 sędziów przy orzekaniu w pełnym składzie TK, jak też 10 dla ważności zgromadzenia ogólnego TK, np. do wyboru kandydatów na prezesa TK, zmniejsza do 9 sędziów. Jak głosi uzasadnienie, ma to umożliwić sprawne działanie TK, stąd szybki termin wejścia w życie ustawy: z dniem następującym po dniu ogłoszenia, oraz zastosowanie jej do spraw wszczętych i niezakończonych przed wejściem w życie noweli. W istocie przywraca to przepisy sprzed 2015 r., gdy pełny skład liczył 9 sędziów. Później kworum podnoszono do 13 sędziów, by je obniżyć do 11.
Czytaj więcej
W czwartek grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości wniosła do Sejmu projekt nowelizacji ustawy o organizacji i trybie postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym. Przewiduje on zmniejszenie minimalnej liczebności Zgromadzenia Ogólnego z 2/3 liczby sędziów Trybunału (tj. 10 sędziów) do 9 oraz pełnego składu Trybunału z 11 sędziów do 9.
Uzasadnienie nie wspomina o trwającym od połowy grudnia ub.r. buncie sześciu sędziów TK, którzy uważają, że Julia Przyłębska przestała być prezesem TK po sześciu latach kadencji na tym stanowisku. Ona i wspierająca ją większość w 15-osobowym TK twierdzą, że jej prezesura skończy się wraz końcem dziewięcioletniej kadencji sędziowskiej, czyli w grudniu 2024 r. Tych sześciu sędziów odmawia uczestniczenia w sprawach wyznaczanych przez Przyłębską, a wniosek prezydenta rozpatrzyć może pełny skład. Dziś bez owej szóstki nie udało się zebrać wymaganych przynajmniej 11 sędziów.
Przed TK stoi zwłaszcza skierowany w lutym br. przez prezydenta Andrzeja Dudę wniosek o prewencyjne zbadanie noweli ustawy o Sądzie Najwyższym, uchwalonej po uzgodnieniach z Komisją Europejską, która wdrażając tzw. kamienie milowe w polskim sądownictwie, ma odblokować fundusze z Krajowego Planu Odbudowy. Prezydent apelował o szybkie rozpatrzenie wniosku i rozwiązanie sporu o prezesurę TK w samym Trybunale, próba wstępnego spotkania zakończyła się fiaskiem, gdyż stawiło się 10 sędziów, a tylko 8 głosowało za uznaniem, że nie ma potrzeby wybierania nowego prezesa. A tym owa szóstka warunkuje orzekanie w pełnym składzie.