Reklama
Rozwiń

Prof. Manowska: Konflikt z przewodniczącą KRS? To dziecinada

Minister sprawiedliwości ignoruje moje pisma o delegowanie do SN sędziów sądów powszechnych - mówi w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Małgorzata Manowska, pierwsza prezes SN.

Publikacja: 03.04.2023 14:52

I Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska

Czy istnieje konflikt między I Prezes SN i przewodniczącą KRS?

I Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska

Foto: Sąd Najwyższy

Jak ocenia pani zapowiedź przewodniczącej Krajowej Rady Sądownictwa Dagmary Pawełczyk-Woickiej w sprawie skierowania do Trybunału Konstytucyjnego wniosku o zbadanie przepisu ustawy o Sądzie Najwyższym, która daje prawo pierwszej prezes SN wyznaczania sędziego do orzekania w innej izbie?

Każdy, podmiot, któremu przysługuje legitymacja do złożenia wniosku do TK, może z przysługującego mu prawa skorzystać. Nie znam treści zapowiadanego wniosku do TK, czy dotyczy ono w ogóle instytucji wyznaczania sędziów SN do czasowego orzekania w innych Izbach, czy też który podmiot  jest do tego uprawniony. Osobiście nie dostrzegam obecnie istotnych wątpliwości konstytucyjnych w instytucji wyznaczania sędziego do orzekania w innej Izbie. Pozwala ona na racjonalne zarządzanie SN w trudnych sytuacjach, takich jak np. rażące braki kadrowe. Proszę pamiętać, że w sądach powszechnych pełni służbę kilka tysięcy sędziów, a w SN jest ich kilkudziesięciu. To bardzo ogranicza pole manewru, szczególnie gdy KRS nie rozstrzyga konkursów do SN przez rok, a minister sprawiedliwości ignoruje moje pisma o delegowanie do SN sędziów sądów powszechnych. 

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawo w Polsce
Trybunał Konstytucyjny: mniej religii w szkołach jest bezprawne
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono