KRS szykuje wniosek do TK. To reakcja na ruchy kadrowe Manowskiej

Chodzi o możliwość wyznaczania przez Pierwszego Prezesa SN sędziów tego sądu do orzekania w innych jego izbach bez zgody samych sędziów na okres 6 miesięcy w ciągu roku.

Publikacja: 01.04.2023 13:10

I Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska

I Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska

Foto: Sąd Najwyższy

Jak informowaliśmy w połowie marca, prezes SN prof. Małgorzata Manowska zarządziła przejściowe i częściowe oddelegowanie ponad 20 sędziów z izb Pracy oraz Kontroli Nadzwyczajnej do orzekania w Izbie Cywilnej. Orzeczenia z ich udziałem mają zapadać już w kwietniu. Delegowani mają wesprzeć najbardziej obciążoną izbę SN , w której na na 43 etaty aż 18 jest nieobsadzonych. Wyznaczeni sędziowie - zarówno ze starego, jak i nowego - nadania mają nadal orzekać w swoich izbach, ale każdy z nich dostaje do rozpoznania kilka spraw miesięcznie także w Izbie Cywilnej.

Wielu prawników krytycznie odniosło się do tego przedsięwzięcia wskazując na tragiczną sytuację kadrową i zaległości w Izbie Pracy oraz marginalizację kompetencji potrzebnych do orzekania w Izbie Cywilnej.

Czytaj więcej

SN tłumaczy, skąd trudna sytuacja orzecznicza w Izbie Cywilnej

Do sprawy odniosła się podczas ostatniego posiedzenia Krajowa Rada Sądownictwa. Jak czytamy w komunikacie, KRS uwzględniła odwołanie sędzi Sądu Najwyższego Elżbiety Karskiej z Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych od wyznaczenia do rozpoznania spraw w Izbie Cywilnej SN. Rada zwróciła uwagę, że ani w ustawie o Sądzie Najwyższym, ani w rozporządzeniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej – Regulamin Sądu Najwyższego nie pada termin „podział czynności”, dlatego odwołanie podlega rozpoznaniu według Prawa o ustroju sądów powszechnych. Rada uważa, że procedura, jaką zastosowano wobec sędzi Karskiej, nie może służyć rozwiązywaniu problemów kadrowych w izbach Sądu Najwyższego.

Jednocześnie poinformowano, że Przewodniczący KRS powoła zespół, który zajmie się przygotowaniem projektu wniosku do Trybunału Konstytucyjnego w związku z wątpliwościami co do konstytucyjności art. 35 § 3 ustawy o Sądzie Najwyższym. Chodzi o możliwość wyznaczania przez Pierwszego Prezesa SN sędziów tego sądu do orzekania w innych jego izbach bez zgody samych sędziów na okres 6 miesięcy w ciągu roku. Przepis ten nie przewiduje żadnych kryteriów wyboru sędziego ani limitu przydzielanych spraw.

"Do KRS docierają informacje, iż sędziowie Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych SN także postulują zmianę zarządzeń Pierwszego Prezesa SN, gdyż negatywnie wpływają one na funkcjonowanie sądu" - wskazano w komunikacie.

Czytaj więcej

SN tłumaczy, skąd trudna sytuacja orzecznicza w Izbie Cywilnej
Prawo karne
Fakty i mity o "lex Tusk". Czy kontrowersyjna ustawa wpłynie na wynik wyborów
Prawo dla Ciebie
Lex Tusk: komisja ruszy przed wyborami, a odwołania do sądu już po nich
ZUS
Od zwrotu składki zdrowotnej należy się… składka zdrowotna
Prawnicy
Prof. Strzembosz: Andrzej Duda jest człowiekiem skompromitowanym
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Sądy i trybunały
Sędziowie o "lex Tusk": grozi powtórka ze sprawy procesu brzeskiego
Prawo karne
Prof. Zimmermann, promotor Andrzeja Dudy: Wstyd mi, że mam takiego doktoranta