Reklama
Rozwiń

Laskowski: Nie może być tak, że co zatwierdzi prezydent, to już jest święte

- W każdym kraju w jakiś sposób można podważać powołania sędziów. Przecież można wyobrazić sobie różne błędy w procedurze powołania, różnych szalonych prezydentów czy inne organy. W systemie prawnym musi być jakiś sposób eliminowania decyzji takich osób - powiedział Michał Laskowski, prezes Sądu Najwyższego kierujący Izbą Karną.

Publikacja: 10.08.2022 10:23

Michał Laskowski

Michał Laskowski

Foto: rp.pl

dgk

W programie "Faktach po Faktach" w TVN24 Michał Laskowski odniósł się do wtorkowego losowania  kandydatów do Izby Odpowiedzialności Zawodowej, która w Sądzie Najwyższym zastąpiła zlikwidowaną Izbę Dyscyplinarną. Było ono prowadzone przez I prezes SN Małgorzatę Manowską i transmitowane na Facebooku. Zapytany, czy uczestnicząc w tym losowaniu czuł dumę z przejrzystości procedur, czy zażenowanie, sędzia odpowiedział, że "coś pośredniego".

- Zrealizowaliśmy wymóg ustawowy, trzeba było to zrobić, pani prezes chciała to zrobić chyba w sposób maksymalnie transparentny. Efekt jest dyskusyjny, bo nie wiem, czy to dodało powagi, autorytetu Sądowi Najwyższemu, czy rzeczywiście ta transparentność została zapewniona - powiedział sędzia Laskowski. - Co więcej, to moje poczucie niepewności bierze się stąd, że cała koncepcja zawarta w ustawie o Sądzie Najwyższym w rzeczywistości nie rozwiązuje problemu praworządności, problemu Sądu Najwyższego, nie realizuje kamieni milowych, w dużej mierze ma charakter pozorny - wyjaśnił.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawo w Polsce
Trybunał Konstytucyjny: mniej religii w szkołach jest bezprawne
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono