Chodzi o utajnienie oświadczeń majątkowych części sędziów Trybunału. Jak ujawniły niedawno media, prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska utajniła oświadczenia majątkowe pięciu osób zasiadających w Trybunale. Z kolei oświadczenie jej samej utajniła pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska.
W ubiegły poniedziałek Przyłębska wydała oświadczenie, w którym poinformowała o złożeniu do I Prezes Sądu Najwyższego wniosku o uchylenie klauzuli zastrzeżone nadanej jej oświadczeniu majątkowemu za rok 2021.
W wydanym oświadczeniu prezes TK stwierdziła, że wniosek składa "w trosce o dobro Trybunału Konstytucyjnego oraz chcąc zapobiec dalszym oszczerstwom formułowanym zarówno pod adresem instytucji jak i wobec mnie osobiście".
Czytaj więcej
Złożyłam do I Prezes Sądu Najwyższego wniosek o uchylenie klauzuli zastrzeżone nadanej mojemu oświadczeniu majątkowemu za rok 2021 - poinformowała w poniedziałek prezes Trybunału Konstytucyjnego, Julia Przyłębska.
W czwartek lider Nowoczesnej, poseł klubu Koalicji Obywatelskiej Adam Szłapka skierował do prokuratora generalnego, ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry zawiadomienie o możliwości popełnienia przez prezes Przyłębską oraz sędziów Pawłowicz, Sochańskiego, Warcińskiego, Piskorskiego i Wyrembaka przestępstwa w związku z przekroczeniem uprawnień oraz niedopełnieniem obowiązków (art. 231 ust. 1 Kodeksu karnego).
Funkcjonariusz publiczny, który, przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
Art. 231 ust. 1 Kodeksu karnego
Jak podaje Polska Agencja Prasowa, Szłapka przypomniał między innymi, że ustawa o statusie sędziów Trybunału Konstytucyjnego "jednoznacznie wskazuje na obowiązek złożenia oświadczenia o swoim stanie majątkowym przez sędziów Trybunału". "