Reklama
Rozwiń

Kolejna rewolucja Ziobry w sądach. Czeka nas "wojna totalna" z UE?

Przez lata nie wyszlibyśmy z potwornego chaosu, jaki chce nam pan Ziobro zafundować. Polak na wyrok w prostej sprawie czekałby po kilkanaście lat - tak efekty planowanej zmiany, czyli spłaszczenia struktury sądownictwa w rozmowie z portalem Onet.pl ocenia prof. Krystian Markiewicz. Podkreśla, że gdyby do tego doszło, czekałaby nas "wojna totalna" z Unią Europejską.

Publikacja: 03.05.2022 15:28

Kolejna rewolucja Ziobry w sądach. Czeka nas "wojna totalna" z UE?

Foto: Fotorzepa/ Jerzy Dudek

mat

Pod koniec kwietnia do Rządowego Centrum Legislacji trafił projekt zmian w prawie o ustroju sądów powszechnych. Co przewiduje projekt? Znikną sądy rejonowe (jest ich 318). Sądami powszechnymi będą sądy okręgowe oraz regionalne.Sąd okręgowy ma rozpoznawać sprawy w pierwszej instancji, a regionalny – w drugiej instancji (chyba że w ustawie przewidziano inaczej).

- To będzie armagedon, trzęsienie ziemi. Wszystkie sądy w Polsce zostaną de facto zlikwidowane, żeby na ich miejsce powołać nowe. Chaos będzie niewyobrażalny, opóźnienia czy nawet przerwy w pracy sądów również - mówi portalowi Onet.pl prezes stowarzyszenia sędziów Iustitia prof. Krystian Markiewicz. - To, co planuje pan Ziobro, to jest próba zrobienia z sądów urzędów ministerstwa. Jak w Prusach w XIX w., taki sam model zarządzania. Czyli jednak pokochał ten niemiecki model. Ziobro po prostu chce, żeby sądy działały na dokładnie tej samej zasadzie co całkowicie podległa mu jako Prokuratorowi Generalnemu prokuratura - podkreśla sędzia Markiewicz. - Zresztą w projekcie ustawy o spłaszczeniu struktury sądownictwa jest taki arcyciekawy zapis (art. 156 i 157 przepisów wprowadzających), że to minister będzie decydował, gdzie dany sędzia będzie orzekał. I będzie mógł sędziego rejonowego przenieść do tej "najwyższej instancji", czyli do sądu regionalnego. Na przykład w nagrodę, a apelacyjnego np. do okręgowego. Tak to ma w praktyce wyglądać - mówi prezes Iustitii.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawo w Polsce
Trybunał Konstytucyjny: mniej religii w szkołach jest bezprawne
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono