Reklama
Rozwiń

Sądy i prokuratura: Rządzący czy sędziowie?

Słyszymy od wielu polityków, że sędziowie to skompromitowana kasta i że w związku z tym oni, politycy, muszą sprawować nadzór nad wyborem tejże kasty.

Aktualizacja: 15.10.2017 16:00 Publikacja: 15.10.2017 00:01

Sądy i prokuratura: Rządzący czy sędziowie?

Foto: Fotolia.com

Pomińmy chwilowo konstytucję, Monteskiusza i wszelkie wielokrotnie wysuwane w tej sprawie przez świat prawniczy argumenty. Zastanówmy się – nawet w oderwaniu od obecnych zdarzeń – czy akurat sprawujący władzę politycy to osoby najbardziej upoważnione do kontroli sędziów.

Ktoś przypomni przytaczane w nieskończoność przez przeciwników sędziów przykłady, jak to dwóch z nich ma zarzuty o kradzież w sklepie, a któryś jeszcze jawnie wykazał swą stronniczość. Jednakże nie ma żadnych obiektywnych badań, z których wynikałoby, że większość lub choćby część sędziów prezentuje podobne negatywne cechy. Co prawda słyszymy czasem populistyczne opowieści, że jakiś sędzia ma „nie szanować ludzi", ale bez szczegółowej weryfikacji pozostają jedynie ogólnikowymi wykrzyknikami. Ja zaryzykowałbym tezę przeciwną (niestety, coraz mniej popularną), że droga do zawodu sędziego i sposób wykonywania owego zawodu są podstawą doboru w przeważającej większości porządnych i sumiennych prawników (co nie oznacza, że nie zdarzą się czarne owce ani że część procedur trzeba zmienić).

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawo w Polsce
Trybunał Konstytucyjny: mniej religii w szkołach jest bezprawne
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono