Laskowski: zorganizowanie pracy w nowym SN jest trudne

Michał Laskowski , sędzia sądu najwyższego i jego rzecznik prasowy.

Aktualizacja: 02.11.2018 06:11 Publikacja: 02.11.2018 06:00

Michał Laskowski

Michał Laskowski

Foto: tv.rp.pl

Rz: Do Sądu Najwyższego trafiło 27 nowych sędziów, wrócili też wysłani w przedwczesny stan spoczynku. Nie zabraknie dla nich biurek?

Michał Laskowski: Sytuacja jest trudna, bo Sąd Najwyższy nie ma wystarczająco dużo pomieszczeń dla nowych sędziów, przy zachowaniu dotychczasowych standardów i warunków pracy.

Czytaj także: Rzecznik SN: Sędziów jest za mało, a obowiązków coraz więcej

 

Ale przecież Sąd Najwyższy liczył już kiedyś prawie 90 sędziów i urzędował w tym samym gmachu, a nie słyszałem o potrzebie nowych lokali?

Już wcześniej były problemy z ulokowaniem asystentów i sekretariaty nie mieściły się z aktami. Teraz Sąd Najwyższy ma liczyć 120 sędziów, a nie 90, a przestrzeni jest tyle samo. Poza tym nowe izby to nie tylko sędziowie, ale też cała infrastruktura, jak asystenci czy sekretariaty. Do tego dochodzi zupełnie nowa Kancelaria Izby Dyscyplinarnej z biurami i archiwum. Aby zapewnić dotychczasowe warunki pracy, potrzeba niemal 100 dodatkowych pomieszczeń.

Czy zapowiadane ich poszukiwania trwają?

Od początku roku podejmowane były różne starania i brane pod uwagę różne możliwości. Z różnym skutkiem. Rozwiązania polegające na najmie komercyjnym przestrzeni biurowej czy też usytuowaniu nowych izb w Sądzie Okręgowym zostało odrzucone po zaangażowaniu się Ministerstwa Sprawiedliwości i propozycji przejęcia części budynku zajmowanej przez IPN.

Sąd Najwyższy przejmie pokoje po IPN?

Sytuacja nie jest jasna. Po serii spotkań, w które zaangażowała się Kancelaria Prezydenta, mamy zapewnienie, że SN otrzyma w grudniu 20 dodatkowych pomieszczeń od IPN, ale to tylko w małej części rozwiązuje problem.

Rzeczywiście potrzeba nowych pracowników i wyposażenia?

Częściowo tak. Nowe izby trzeba zorganizować od początku, zatrudnić nowych pracowników, wyposażyć sędziów i sekretariaty.

Są na to pieniądze?

W odniesieniu do Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych są na to środki w budżecie SN. Izba Dyscyplinarna dysponuje odrębnym budżetem, z którego jest to finansowane.

Kiedy zaczną orzekać izby Dyscyplinarna oraz Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych?

Izba Dyscyplinarna zaczęła już pracować. W Izbie Kontroli Nadzwyczajnej na rozpoznanie czeka ponad 190 spraw. Nowi sędziowie stawiają się już w sądzie i po zakończeniu formalności związanych z podjęciem pracy będą mogli przystąpić do orzekania.

Rz: Do Sądu Najwyższego trafiło 27 nowych sędziów, wrócili też wysłani w przedwczesny stan spoczynku. Nie zabraknie dla nich biurek?

Michał Laskowski: Sytuacja jest trudna, bo Sąd Najwyższy nie ma wystarczająco dużo pomieszczeń dla nowych sędziów, przy zachowaniu dotychczasowych standardów i warunków pracy.

Pozostało 86% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Podatki
Nierealna darowizna nie uwolni od drakońskiego podatku. Jest wyrok NSA
Samorząd
Lekcje religii po nowemu. Projekt MEiN pozwoli zaoszczędzić na katechetach
Dane osobowe
Wyciek danych klientów znanej platformy. Jest doniesienie do prokuratury
Cudzoziemcy
Rząd wprowadza nowe obowiązki dla uchodźców z Ukrainy
Sądy i trybunały
Prokurator krajowy zdecydował: będzie śledztwo ws. sędziego Nawackiego