Akcja ma wkrótce nabrać większego rozmachu.
Podwyżki, które w ubiegłym roku (średnio po 1 tys. zł na każdym szczeblu) wywalczyli sędziowie, nie zadowalają środowiska. Internetowe fora pełne są krytycznych wypowiedzi. Odejście od kwoty bazowej i jej zamiana na wskaźnik zależny od kondycji gospodarki niewiele poprawiły sytuację finansową sędziów i prokuratorów. [b]Problem tkwi w ustalonych przez rząd mnożnikach, za pomocą których oblicza się ich pensje. – Są zbyt niskie – twierdzą zgodnie oba środowiska[/b]. A na dodatek w przyszłym roku, wobec obecnego stanu budżetu, raczej wyższe nie będą.
[srodtytul]Chcą więcej[/srodtytul]
W zmienionej w 2008 r. ustawie o ustroju sądów powszechnych znalazły się nie tylko nowe zasady wynagradzania, ale także nowe mnożniki, za pomocą których oblicza się pensje sędziów i prokuratorów. Wynoszą one od 2,05 do 2,50 dla sędziego sądu rejonowego (i odpowiednio prokuratora) – w zależności od etapu kariery. Dla sędziego sądu okręgowego mnożnik wynosi od 2,36 (na początku kariery w okręgu) do 2,92, a dla apelacyjnego od 2, 73 do 3, 23.
– To za mało – mówi „Rz” sędzia Rafał Puchalski, administrator sędziowskiego forum. Popiera go prokurator Jacek Skała, administrator forum prokuratorskiego. Stąd też akcja polegająca na wysyłaniu listów drogą e-mailową i pocztą mająca przypomnieć politykom, że ubiegłoroczna podwyżka nie może być ostatnią dla obu środowisk.