Sejm dobrze ocenia Trybunał Konstytucyjny

Posłowie pozytywnie odnieśli się do dorocznego sprawozdania prezesa Trybunału Konstytucyjnego, ale nie brakowało pytań o reformy

Aktualizacja: 16.07.2011 07:50 Publikacja: 16.07.2011 01:18

Sejm dobrze ocenia Trybunał Konstytucyjny

Foto: Fotorzepa, Seweryn Sołtys Seweryn Sołtys

Andrzej Rzepliński, prezes Trybunału Konstytucyjnego, złożył wczoraj Sejmowi doroczną informację o istotnych problemach wynikających z działalności Trybunału.

W 2010 r. do Trybunału wpłynęło 455 spraw (440 w 2009 r.), z których tylko 44, a więc 11 proc., przekazano do merytorycznego rozpoznania. W nieco ponad połowie wyroków uznał niekonstytucyjność przynajmniej jednego z zaskarżonych przepisów. 2010 r. był też kolejnym rokiem, w którym zmalały zaległości.

Wśród najważniejszych spraw prezes Trybunału wymienił rozpatrywaną w pełnym składzie sprawę traktatu lizbońskiego. Stwierdzając jego konstytucyjność, Trybunał podkreślił, że przekazanie kompetencji UE nie może prowadzić do tego, by państwo nie mogło funkcjonować suwerennie i demokratycznie. Jako głównych partnerów Trybunału (w dziedzinie konstytucyjności prawa) wymienił sądy, które w formie pytań prawnych inicjują wiele istotnych spraw.

Na sądy oddziałują (obok oczywiście wyroków, gdyż te są najważniejsze) orzeczenia sygnalizacyjne, w których wskazywano m.in. na niedociągnięcia w sferze zabezpieczeń socjalnych czy stosowaniu technik operacyjnych przez służby specjalne, jak też nieodpowiadające konstytucyjnym standardom umieszczenie części tych regulacji w aktach wykonawczych zamiast w ustawie.

Mówił też prof. Rzepliński o poprawiającym się procesie dostosowania prawa do wyroków i wskazań Trybunału, w czym duża rola Senatu, ale prezes Trybunału zaznaczył, że głównym odpowiedzialnym za stan prawa jest Sejm.

Co się tyczy samego Trybunału, jego prezes wskazał na malejący odsetek wyroków, w których sędziowie składali zdania odrębne (18 proc.), dodając, że dobrze umotywowane zdania odrębne podnoszą poziom prawniczej dyskusji i orzecznictwa. Nie mówił jednak o reformach, które zapowiadał, zarówno obejmując stanowisko, jak też podczas Zgromadzenia Ogólnego Sędziów TK w kwietniu.

Nawiązał do tej kwestii poseł Stanisław Rydzoń (SLD), wskazując m. in., że zmiany wymaga nabór sędziów Trybunału, przydałoby się też narzędzie do odsiewania mniej ważnych spraw i skrócenie czasu oczekiwania na rozprawę. Z kolei poseł Witold Pahl (PO) zaapelował o stworzenie Narodowego Centrum Legislacji, które monitorowałoby przepisy pod kątem ryzyka ich niekonstytucyjności.

 

Czytaj też:

 

Zobacz więcej:

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Prawo drogowe
Ważny wyrok ws. płatnego parkowania. Sąd: nie można nakładać kar za spóźnienie
Oświata i nauczyciele
Nauczyciele nie ruszyli masowo po pieniądze za nadgodziny. Dlaczego?
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem