Jak poskarżyć się na sąd

Skargi i wnioski dotyczące działalności sądów powszechnych będzie można wnosić nie tylko na piśmie, ale również za pomocą poczty elektronicznej

Publikacja: 28.02.2012 13:14

Jak poskarżyć się na sąd

Foto: www.sxc.hu

Do uzgodnień międzyresortowych trafił właśnie projekt rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie skarg i wniosków dotyczących działalności sądów powszechnych.

Ostatnia nowelizacja ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 203, poz. 1192) wprowadziła nowe rozwiązania dotyczące sposobu rozpatrywania skarg i wniosków. Nowe przepisy zostały dodane w rozdziale 5a w dziale I. Wchodzą w życie 28 marca 2012 roku. Tego samego dnia w życie ma wejść projektowane rozporządzenie.

Ministerstwo Sprawiedliwości w uzasadnieniu do rozporządzenia zwraca uwagę, iż ostatnia nowelizacja nie wprowadziła kompleksowej regulacji postępowania wywołanego wniesieniem skargi lub wniosku, dlatego w zakresie nie unormowanym w tych przepisach postępowanie będzie podlegało regułom Kodeksu postępowania administracyjnego.

W myśl projektowanego rozporządzenia skargi i wnioski będą przyjmowane przez pracowników biura podawczego. Mogą być one wnoszone na piśmie, za pomocą poczty elektronicznej, telefaksu lub w formie ustnej do protokołu.

Szczegółowo opisano zasadny wnoszenia skargi w formie ustnej do protokołu. W tym protokole zamieszczać będzie się: datę wniesienia skargi lub wniosku, imię nazwisko (nazwę) i adres zgłaszającego, zwięzłą treść skargi lub wniosku, oraz w razie potrzeby, sygnaturę akt sprawy, której dotyczy skarga lub wniosek.

Jeżeli wniosek będzie niekompletny, i na jego podstawie nie będzie można ustalić jego przedmiotu lub sprawy, której dotyczy, sąd będzie wzywał skarżącego do uzupełnienia skargi w ciągu siedmiu dni od dnia doręczenia wezwania.

Art. 41a. § 1 ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych wskazuje, iż skargi i wnioski rozpatruje się bez zbędnej zwłoki, nie później jednak niż w terminie miesiąca od daty ich wpływu. Organem właściwym do rozpatrzenia skargi lub wniosku, dotyczących działalności sądu, jest prezes sądu.

Etap legislacyjny: uzgodnienia międzyresortowe

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Prawo drogowe
Ważny wyrok ws. płatnego parkowania. Sąd: nie można nakładać kar za spóźnienie
Oświata i nauczyciele
Nauczyciele nie ruszyli masowo po pieniądze za nadgodziny. Dlaczego?
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo