Powrócą wydziały rodzinne i sądy pracy?

Przywrócenie do sądów rejonowych wydziałów rodzinnych i nieletnich oraz wydziałów pracy i ubezpieczeń społecznych – to główne założenia poselskiego projektu nowelizacji Prawa o ustroju sądów powszechnych.

Publikacja: 06.12.2012 11:55

Powrót wydziałów rodzinnych i wydziałów pracy - to propozycje Solidarnej Polski.

Powrót wydziałów rodzinnych i wydziałów pracy - to propozycje Solidarnej Polski.

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek

Wydziały rodzinne i nieletnich oraz wydziały pracy i ubezpieczeń społecznych w sądach rejonowych zostały zlikwidowane na mocy nowelizacji ustawy Prawa o ustroju sądów powszechnych z 19 sierpnia 2011 roku. Jak tłumaczyli ówcześni wnioskodawcy celem zmian było „uelastycznienie struktury organizacyjnej sądownictwa oraz usprawnienia zarządzania sądami". Na jej skutek, w sądach rejonowych pozostawiono obowiązkowo wydziały karny i cywilny, natomiast wydziały rodzinny i nieletnich, pracy i ubezpieczeń społecznych, gospodarczy oraz ksiąg wieczystych zostały wprowadzone jako rozwiązania fakultatywne.

Tymczasem zdaniem posłów Solidarnej Polski, którzy złożyli w Sejmie projekt nowelizacji, uważają, iż praktyka wymiaru sprawiedliwości pokazała, że w przypadku wydziałów rodzinnych i nieletnich oraz pracy i ubezpieczeń społecznych, decyzja o ich zniesieniu okazała się niesłuszna. Jak piszą w uzasadnieniu „ostatnie wydarzenia związane ze śmiercią dzieci w rodzinie zastępczej w Pucku dobitnie pokazują, że brak wydziałów rodzinnych w sądach rejonowych, prowadzi do niesprawności wymiaru sprawiedliwości w tej sferze, z uwagi na przekazywanie sprawy bezpośrednio do sądów okręgowych oddalonych od prokuratury prowadzącej postępowanie przygotowawcze".

W związku z tym autorzy projektu nowelizacji proponują przywrócenie zniesionych wydziałów rodzinnych i wydziałów pracy w sądach rejonowych. Ma to pozwolić na usprawnienie wymiaru sprawiedliwości. Posłowie przekonują, iż „istotne jest, aby kwestie rodzinne i nieletnich rozpoznawane były przez wyspecjalizowanych sędziów, będących ekspertami w konkretnej gałęzi prawa, przede wszystkim ze względu na fakt, iż rozpoznawane są sprawy nieletnich, gdzie sędzia poza wiedzą stricte prawniczą musi wykazywać się również umiejętnościami socjologicznymi oraz doświadczeniem życiowym i w sposób szczególny dbać o dobro rodziny".

Odnośnie przywrócenia wydziałów pracy i ubezpieczeń społecznych, autorzy nowelizacji podnoszą, iż takie działanie będzie skutkować poprawą dostępności sądów dla pracowników, którzy w sporze z pracodawcami dysponującymi zapleczem merytorycznym jak i finansowym, często pozostają bez szans, rezygnując z dochodzenia sprawiedliwości np. po niesłusznym zwolnieniu. „Asumptem do takiej decyzji zwolnionego pracownika jest również aspekt finansowy, ponieważ pozostający bez pracy i środków do życia zwolniony pracownik nie zaryzykuje dojeżdżanie nawet 100 km do siedziby sądu okręgowego na każdą rozprawę" – dodają autorzy.

Jeśli nowelizacja zostałaby uchwalona przez Parlament, to będzie ona wiązała się ze zwiększeniem wydatków budżetowych. Posłowie szacują zwrot wydatków na około pięć milionów złotych, który będzie związany z potrzebą zatrudnienia około 600 sędziów.

Projekt przygotowany przez posłów Solidarnej Polski we wtorek został skierowany do pierwszego czytania w sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka.

Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawnicy
Prokurator z Radomia ma poważne kłopoty. W tle sprawa katastrofy smoleńskiej
Sądy i trybunały
Nagły zwrot w sprawie tzw. neosędziów. Resort Bodnara zmienia swój projekt
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr