Aktualizacja: 27.11.2014 08:28 Publikacja: 27.11.2014 08:28
Foto: Fotorzepa, Robert Wójcik Robert Wójcik
Cezary Grabarczyk spotkał się we wtorek z sejmową Komisją Sprawiedliwości i Praw Człowieka. Mówił o najbliższych zamierzeniach resortu i przygotowaniach do reaktywacji najmniejszych sądów rejonowych. Przypominał, że od 1 stycznia 2015 r. wraca 41 najmniejszych sądów rejonowych. W tej sprawie wszystko zostało już formalnie załatwione. Pół roku później na mapę administracyjną wrócą 34 kolejne zlikwidowane w styczniu 2013 r. sądy. Minister zapewnił posłów, że sam osobiście podpisał wszystkie decyzje o przeniesieniu sędziów do reaktywowanych sądów. Zastrzegł to nie bez powodu. Posłowie pytali o trwające w Sejmie prace nad rządowym projektem zmian w ustawie o ustroju sądów powszechnych. To właśnie w nim znalazł się przepis, który przewiduje, że decyzję o przeniesieniu sędziego na inne miejsce służbowe będzie mógł podpisać w zastępstwie ministra także wiceminister. Grabarczyk zapewnił, że jeśli chodzi o delegacje, to dopuszcza możliwość podpisu pod nią innego niż samego ministra. Jeśli jednak chodzi o przeniesienie, musi to być podpis ministra. Grabarczyk zapewnił posłów, że resort nie będzie dalej popierał tej poprawki.
Nie należy zaległościami czynszowymi obciążać małoletniego dziecka lokatorów, które jako dorosły może żądać za sądowy wyrok odszkodowania - orzekł Sąd Najwyższy. I uwzględnił skargę nadzwyczajną rzecznika praw obywatelskich.
Śmierć rodziców nieodłącznie wiąże się z koniecznością załatwienia formalności związanych z podziałem majątku. Jeśli między spadkobiercami panuje zgoda, przyjęcie spadku z reguły nie jest skomplikowane. Kto uczestniczy w procesie dziedziczenia?
System e-Doręczeń, czyli cyfrowy odpowiednik listu poleconego za potwierdzeniem odbioru, zacznie powszechnie obowiązywać już 1 stycznia 2025 roku.
Nawet lekarz, który przyjmuje pacjentów prywatnie, wystawi receptę na leki refundowane. Dzięki temu pacjent, który po prywatnej wizycie będzie chciał dostać bezpłatny lek, nie będzie musiał już iść po taką receptę do lekarza rodzinnego.
Bank zachęca rodziców do wprowadzenia swoich dzieci w świat finansów. W prezencie można otrzymać 200 zł dla dziecka oraz voucher na 100 zł dla siebie.
Prezydent Andrzej Duda powołał w poniedziałek Bogdana Święczkowskiego na nowego prezesa Trybunału Konstytucyjnego. Wiceminister sprawiedliwości, sędzia Dariusz Mazur stwierdził, że wybór ten dotknięty jest ewidentną wadą formalną.
Michał K., były szef Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, nie traci nadziei na uzyskanie tzw. listu żelaznego, który pozwoli mu cieszyć się w Polsce wolnością. Sąd apelacyjny podważył właśnie interpretację przepisu wprowadzonego za rządów PiS, który w założeniu miał dawać w tej kwestii ostatnie słowo prokuraturze. Gra o list żelazny zaczyna się więc od nowa.
Niektóre pomysły na usprawnienie sądownictwa mogą prowadzić do kuriozalnych wręcz skutków.
Sprawa byłego wiceministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego budzi emocje. Trzeba jednak pamiętać, że wciąż chroni go domniemanie niewinności, którego nikt nie może mu odmówić – mówi „Rzeczpospolitej” prezes Naczelnej Rady Adwokackiej Przemysław Rosati.
Marcin Romanowski, wiceminister sprawiedliwości za rządów Prawa i Sprawiedliwości, może już zostać aresztowany w związku z aferą wokół Funduszu Sprawiedliwości.
Sędzia Paweł Juszczyszyn z Sądu Rejonowego w Olsztynie dostanie wyrównanie pensji, obniżonej o 40 procent przez nielegalną Izbę Dyscyplinarną - informuje portal oko.press.
Były redaktor naczelny "Super Expressu" Mariusz Z. został nieprawomocnie skazany na karę trzech lat pozbawienia wolności za gwałt.
Nowym prezesem Trybunału Konstytucyjnego został Bogdan Święczkowski. Sędzia z nominacji PiS będzie pełnił funkcję do 2030 r. Koalicji rządzącej trudno będzie to zmienić.
Wydział Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej skierował w poniedziałek wniosek do Izby Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego o podjęcie uchwały zezwalającej na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej sędziego Sądu Rejonowego w Olsztynie Macieja Nawackiego.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas