Prace nad nowelizacją kodeksów: cywilnego oraz postępowania cywilnego Sejm zakończył 10 lipca, gdy przyjął senackie poprawki do tej ustawy. W poniedziałek Kancelaria Prezydenta poinformowała o podpisaniu tej nowelizacji w piątek przez prezydenta.
"Zasadniczym celem ustawy jest poprawić efektywność pracy sądów, uprościć niektóre czynności procesowe i zwiększyć dostęp do sądu" - zaznaczono w komunikacie Kancelarii Prezydenta. Nowe przepisy w większości mają wejść w życie po roku od ich ogłoszenia.
W ustawie przewidziano możliwość wnoszenia pism procesowych drogą elektroniczną. W klasycznych postępowaniach cywilnych udrożniona ma natomiast zostać ścieżka doręczeń elektronicznych, również gdy chodzi o pisma od sądu dla stron. Umożliwią to portal i aplikacja o nazwie "elektroniczne biuro podawcze".
Wszystkie sądy będą musiały umożliwić stronom wnoszenie pism procesowych drogą elektroniczną za pomocą tej aplikacji w terminie trzech lat od wejścia w życie nowych przepisów. Wcześniej będzie to możliwe, jeśli spełnione będą względy techniczne "leżące po stronie sądu". Regulacja taka ma umożliwić sukcesywne wprowadzanie systemu.
Przewidziano także możliwość przeprowadzania posiedzenia sądowego "na odległość" - uczestnicy postępowania będą mogli brać udział w posiedzeniu, gdy przebywają w budynku innego sądu, i dokonywać tam czynności procesowych, a ich przebieg będzie transmitowany z sali sądowej sądu prowadzącego postępowanie do miejsca pobytu uczestników postępowania i odwrotnie.