Reklama
Rozwiń

Nowela konstytucji ma zreformować Trybunał Konstytucyjny

Sędziowie wybierani 2/3 głosów i zakaz orzekania przez Trybunał w sprawach go dotyczących to najważniejsze propozycje noweli konstytucji.

Aktualizacja: 08.02.2016 11:44 Publikacja: 08.02.2016 07:05

Nowela konstytucji ma zreformować Trybunał Konstytucyjny

Foto: Fotorzepa, Marta Bogacz

Na rozpoczynającym się we wtorek posiedzeniu Sejm zajmie się projektem noweli konstytucji autorstwa Ruchu Kukiz'15 i posłów PiS. Mógłby on zakończyć wielomiesięczny spór o wybór sędziów Trybunału, a także dać rękojmię, że podobny nie pojawi się w przyszłości.

Kadencja wszystkich obecnych sędziów, tj. wybranych przed wejściem w życie noweli, wygasłaby w 60 dni od jej wejścia w życie. Zostaliby powołani nowi sędziowie według nowych zasad. Sejm wybierałby ich większością co najmniej 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy posłów. Ta zmiana wymuszałaby znalezienie kandydatów ponad podziałami, fachowych prawników niezwiązanych z żadną z opcją polityczną, dających rękojmię niezależności i niezawisłości – czytamy w uzasadnieniu. Zwiększyłaby się też liczba sędziów: z 15 do 18. Ta zmiana usunęłaby problem trójki sędziów wskazanych przez PO i wybranych przez poprzedni Sejm, a „wygaszonych" przez obecny i niezaprzysiężonych przez prezydenta oraz trójki wybranej przez PiS, zaprzysiężonej, ale niedopuszczonej do orzekania przez prezesa TK.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawo w Polsce
Trybunał Konstytucyjny: mniej religii w szkołach jest bezprawne
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono