Rz: Jakie miejsce, panie prezesie, zajmują w pracy, w misji Prokuratorii Generalnej sprawy przed Sądem Najwyższym?
Prof. Leszek Bosek, prezes Prokuratorii Generalnej RP: Prokuratoria Generalna wykonuje zastępstwo procesowe Skarbu Państwa oraz obowiązkowe zastępstwo państwowych osób prawnych i osób prawnych z udziałem Skarbu Państwa przed Sądem Najwyższym. Jest to jej najważniejsza kompetencja, nieprzypadkowo wymieniona w ustawie o Prokuratorii Generalnej na pierwszym miejscu w katalogu jej zadań. Udział wyspecjalizowanego pełnomocnika w postępowaniu przed Sądem Najwyższym umożliwia skuteczną obronę praw i interesów podmiotów państwowych w sprawach precedensowych, o skomplikowanym stanie prawnym, w których druga strona często jest reprezentowana przez znane kancelarie prawne.
Prowadząc sprawy przed Sądem Najwyższym, radcowie Prokuratorii mają pośredni wpływ na kształtowanie linii orzeczniczej, co pewnie znajduje odzwierciedlenie w praktyce sądów powszechnych.
Dotychczasowa praktyka potwierdza pana obserwację. Celem i nadrzędną wartością jest jednak optymalizacja ochrony praw i interesów podmiotów publicznych, a środkiem kształtowanie linii orzeczniczej, zwłaszcza zapobieganie rozbieżnościom w orzecznictwie. O szczególnym znaczeniu postępowań przed Sądem Najwyższym świadczą także wewnętrzne zmiany organizacyjne w Prokuratorii wprowadzone w tym roku, polegające na wyodrębnieniu jednostki kasacyjnej, która wspiera radców Prokuratorii w prowadzeniu na najwyższym możliwym poziomie postępowań kasacyjnych.
A jakie znaczenie dla praktyki sądowej mają uchwały Sądu Najwyższego, odpowiedzi na pytania prawne sądów? Pytam o to, gdyż ich los stoi pod znakiem zapytania.