Reklama
Rozwiń

KRS publikuje dokumenty związane ze sporem wokół asesorów

Krajowa Rada Sądownictwa upubliczniła korespondencję z Ministerstwem Sprawiedliwości związaną z postępowaniem dotyczącym wniosku o powierzenie 265 asesorom pełnienia obowiązków sędziowskich. Szczegółowo tłumaczy powody swojego sprzeciwu wobec wniosku ministra Ziobry.

Aktualizacja: 07.11.2017 11:52 Publikacja: 07.11.2017 01:00

Uroczystość wręczenia aktów mianowania dla asesorów sądowych, którzy ukończyli Krajową Szkołę Sądown

Uroczystość wręczenia aktów mianowania dla asesorów sądowych, którzy ukończyli Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie, 21 bm. w Warszawskim Domu Technika NOT.

Foto: PAP/Rafał Guz

dgk

Krajowa Rada Sądownictwa przypomina, że asesorzy sądowi w sądach rejonowych mają takie same kompetencje, jak sędziowie: wymierzają sprawiedliwość. Różnica polega na tym, że są powoływani na czas określony - okres swoistej próby.

- Sędziów powołuje się po przeprowadzeniu rozbudowanego konkursu: zainteresowani zgłaszają się, podlegają merytorycznej ocenie kwalifikacji, opiniowaniu przez organy sądów, opiniowaniu i rozpatrzeniu przez Radę, po czym zwycięski kandydat jest przedstawiany Prezydentowi RP z wnioskiem o powołanie na urząd sędziego. Do tej pory w takim samym trybie mieli być powoływani asesorzy sądowi (tylko „mieli", bo Ministerstwo Sprawiedliwości nie organizowało naboru). Jednak w maju 2017 r. Minister Sprawiedliwości doprowadził do zmiany tej zasady i zainicjował uchwalenie przepisów, na podstawie których Minister najpierw „w ciemno" mianuje asesorów sądowych, a dopiero potem przekazuje sprawę Radzie, która może co najwyżej wyrazić sprzeciw wobec pełnienia przez asesora sądowego obowiązków sędziego. Jeżeli Rada nie zajmie żadnego stanowiska w ciągu miesiąca uznaje się „automatycznie", że asesor sądowy może pełnić obowiązki sędziego - wyjaśnia KRS.

Pozostało jeszcze 88% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawo w Polsce
Trybunał Konstytucyjny: mniej religii w szkołach jest bezprawne
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono