Kręte drogi powrotu

Czy można zaskarżyć decyzję prezesa o przeniesieniu sędziego do innego wydziału?

Publikacja: 28.02.2024 02:00

Kręte drogi powrotu

Foto: Adobe Stock

Prezes sądu może w przypadkach określonych w ustawie o ustroju sądów powszechnych przenieść sędziego bez jego zgody do innego wydziału. Problematyczne jest, czy sędzia może wtedy wystąpić na drogę sądową.

Prezes sądu jest zwierzchnikiem służbowym sędziów danego sądu. Ma także uprawnienie do przeniesienia sędziego do innego wydziału, nawet bez jego zgody, usp przewiduje wprost taką możliwość. Według bowiem jej art. 22a § 4b nie wymaga zgody sędziego przeniesienie go do innego wydziału, jeżeli:

Pozostało 91% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona