Warto zadbać o nowych sędziów

Wydłużenie asesury i brak reakcji Ministerstwa Sprawiedliwości spowodują większy spadek spraw z wokand – mówi Konrad Wasik, członek Stowarzyszenia Absolwentów i Aplikantów KSSiP VOTUM.

Publikacja: 17.01.2024 02:00

Warto zadbać o nowych sędziów

Foto: Adobe Stock

Krajowa Rada Sądownictwa ma zostać zamrożona w konkursach na wakaty sędziowskie. Jak to się odbije na wymiarze sprawiedliwości? Pytam o absolwentów Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury oraz asesorów…

W związku z narastającymi wątpliwościami wokół dalszych prac obecnej Krajowej Rady Sądownictwa Stowarzyszenie Absolwentów i Aplikantów KSSiP VOTUM wystąpiło do ministra sprawiedliwości o udzielenie informacji, czy planowane „zamrożenie” prac KRS wpłynie negatywnie na sytuację tegorocznych aplikantów oraz aktualnych asesorów. W piśmie Ministerstwa Sprawiedliwości do Stowarzyszenia wskazano, że zamrożenie nie dotknie tegorocznych aplikantów, ale w wypowiedzi dla „Rzeczpospolitej” z 5 stycznia 2024 r. wiceminister sędzia Dariusz Mazur powiedział, że czas pracy obecnych asesorów sądowych przed awansem na sędziego może się wydłużyć.

Pozostało 86% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Prawo w Firmie
Trudny państwowy egzamin zakończony. Zdało tylko 6 osób
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Reforma TK w Sejmie. Możliwe zmiany w planie Bodnara