Gdy sędzia choruje

W razie niezdolności do pracy z powodu choroby sędzia może skorzystać z różnych uprawnień, ale zwolnienie lekarskie i zasadność jego wystawienia podlega kontroli lekarza orzecznika ZUS.

Publikacja: 25.10.2023 02:00

Gdy sędzia choruje

Foto: Fotorzepa / Marian Zubrzycki

Sędziowie, jak wszyscy pracownicy, niestety czasem chorują i nie mogą wówczas wykonywać swoich obowiązków. Jeśli jest to kwestia incydentalna, nie powoduje to większych problemów. Inaczej jest, gdy mamy do czynienia z powtarzającymi się okresami niezdolności do pracy. Wówczas bowiem może to prowadzić do poważnych zakłóceń w funkcjonowaniu (zwłaszcza mniejszych) sądów oraz przewlekłości postępowań.

W przepisach ustawy o ustroju sądów powszechnych przewidziano szczególne regulacje dotyczące wynagrodzenia sędziego w okresie niezdolności do pracy. Według art. 94 § 1 w okresie nieobecności w pracy z powodu choroby sędzia otrzymuje 80 proc. wynagrodzenia, nie dłużej jednak niż przez rok. Do okresu tego wlicza się okresy poprzedniej przerwy w pełnieniu służby z powodu choroby lub płatnego urlopu dla poratowania zdrowia, jeżeli czynna służba nie przekroczyła 60 dni.

Pozostało 88% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
W sądzie i w urzędzie
Jak otrzymać bon energetyczny? Jest wzór wniosku
Nieruchomości
Większe odległości od działki sąsiada. Jakie zmiany się szykują
Administracja
Rzeka zabrała część nieruchomości. Kiedy przysługuje odszkodowanie?