Nowi asesorzy sądowi i czekające ich wyzwania

Latem przybędzie nam na salach rozpraw ponad 170 nowych asesorów

Publikacja: 07.06.2023 14:09

Nowi asesorzy sądowi i czekające ich wyzwania

Foto: Adobe Stock

W marcu i kwietniu tego roku zakończył się kolejny egzamin sędziowski i 171 absolwentów Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury uzyskało prawo wyboru stanowiska asesora sądowego z listy przygotowanej przez ministra sprawiedliwości. W czerwcu ich kandydatury zostaną zaopiniowane przez Krajową Radę Sądownictwa, która prześle prezydentowi wnioski o mianowanie na stanowisko asesora.

Brałem udział w tworzeniu tej części ustawy z 2017 roku. Konkurencyjną propozycją było powołanie komisji, która po zebraniu postulatów absolwentów Krajowej Szkoły, przydzielałaby ich do konkretnych sądów. Jednakże ostatecznie, wnosząc projekt pod obrady rządu minister sprawiedliwości zdecydował się na listę rankingową. Przy tym jej podstawowym celem nie jest premiowanie aplikantów, którzy najlepiej zdali egzamin sędziowski. Przede wszystkim szukaliśmy systemu, który pozwoli uniknąć poszukiwania dojść do członków jakiejkolwiek komisji, pozornego przemeldowywania się, pisania w podaniach o prawdziwych i rzekomych planach małżeńskich, aby tylko otrzymać preferowany przydział.

Pozostało 91% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Prawo dla Ciebie
Prof. Andrzej Kidyba: decyzja o odsunięciu mnie od zajęć jest skandaliczna
Aplikacje i egzaminy
Nowa KRS nie zostawia suchej nitki na kandydacie Bodnara na dyrektora KSSiP
Edukacja i wychowanie
Duże zmiany w szkołach od 1 września 2024 r. Nowacka podpisała rozporządzenie
Prawo w Firmie
Ta ustawa ma chronić przed hakerami ze Wschodu. Firmy i samorządy protestują
Prawo karne
Prokuratura umarza postępowanie w sprawie Lisa. Posłanka: Nieprawdopodobne uzasadnienie