Dominik Czeszkiewicz: Sędziowie nie mogą milczeć

Musimy głośno mówić o sprawach, które nas i obywateli bezpośrednio dotyczą – mówi Dominik Czeszkiewicz, sędzia SR w Suwałkach, członek SS Themis.

Publikacja: 07.06.2023 14:28

Dominik Czeszkiewicz: Sędziowie nie mogą milczeć

Foto: Fotorzepa / Michał Walczak

Krajowa Rada Sądownictwa coraz częściej zajmuje krytyczne stanowiska w sprawie sędziów działających w stowarzyszeniach i udzielających się publicznie. Pan do nich należy. Boli zarzut wikłania się w działalność polityczną?

Kiedy czytam wpisy, stanowiska KRS, a raczej organu, który jest KRS jedynie z nazwy, przypomina mi się hasło, które na billboardach, w początkowej fazie tzw. reform sądownictwa miało przekonać ludzi do konieczności zmian. Była to słynna kampania billboardowa wymierzona w sądy i sędziów. Jednym z haseł tej kampanii było hasło „niech zostanie, tak jak było”. Dzisiaj moglibyśmy przytoczyć dziesiątki, a może i setki przykładów patologii, które mają miejsce w ostatnich latach w sądownictwie, a neo-KRS chce, żeby dalej tak było. KRS to organ, który zgodnie z konstytucją stoi na straży niezawisłości sądów. Obecnie stoi jednak na straży swoich stanowisk, jak też stanowisk wszystkich, którzy temu organowi, jak też rządzącym politykom, zawdzięczają swoje, dodam, zwykle bardzo dobrze płatne, stanowiska.

Pozostało 84% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Konsumenci
Paliwo będzie droższe o 50 groszy na litrze, rachunki za gaz o jedną czwartą
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Podatki
Wykup samochodu z leasingu – skutki w PIT i VAT
Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Nieruchomości
Wywłaszczenia pod inwestycje infrastrukturalne. Jakie mamy prawa?