Adam Synakiewicz o SN: Czy sędzia ma prawo do sądu?

Sąd Najwyższy, w którego mądrość, przenikliwość i dalekowzroczność ufałem, uniknął odpowiedzi na stawiane mu pytania. Nie wymierzył w rozpoznawanej sprawie sprawiedliwości.

Publikacja: 12.10.2022 13:14

Adam Synakiewicz o SN: Czy sędzia ma prawo do sądu?

Foto: Fotorzepa / Marian Zubrzycki

Nie mam najmniejszych wątpliwości, że pierwsza refleksja każdego prawnika, który staje przed postawionym pytaniem, brzmi: ależ oczywiście. Nie tylko przychodzi mu bowiem na myśl Powszechna Deklaracja Praw Człowieka czy też opierające się na niej regulacje traktatowe, z konwencją o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności na czele, ale przede wszystkim nam na pewno najbliższa Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej i jej art. 45 ust. 1.

Nie mam także wątpliwości, iż nie tylko każdy prawnik, ale każdy obywatel od razu uzupełni swą wypowiedź stwierdzeniem, że przecież zasadniczym elementem konstytucyjnego statusu każdej jednostki, przynależnym jej prawem podmiotowym jest właśnie prawo do sądu. Bez niego trudno przecież wyobrazić sobie gwarancję nienaruszalności godności człowieka. Skoro tak, to przecież także sędziemu, jako jednostce i obywatelowi, prawo do sądu przynależy.

Pozostało 93% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Sądy i trybunały
Sędzia zwrócił się do władz Białorusi o azyl. To "bohater" afery hejterskiej w MS
Sądy i trybunały
"To jest dla mnie szokujące". Szefowa KRS o sprawie sędziego Szmydta
Dane osobowe
Wyciek danych klientów znanej platformy. Jest doniesienie do prokuratury
Prawo dla Ciebie
"Nowy rozdział dla Polski". Komisja Europejska zamyka procedurę artykułu 7
Sądy i trybunały
Zwrot w sprawie zmian w KRS? Nieoficjalnie: Bodnar negocjuje z Dudą