W sobotę odbył się koncert krakowskiego „Bester Quartet” oraz projekcja filmu Mariusza Kobzdeja „Gdzie jesteście przyjaciele moi”. W niedzielę w Gmachu Głównym KUL zorganizowano panel dyskusyjny „Białe plamy w schulzologii”.

Szkoda, że w ostatniej chwili odwołała swój przyjazd wielka entuzjastka i propagatorka Schulza, autorka jego międzynarodowej strony internetowej Serbka Branislava Stojanović. Ta właśnie strona www.brunoschulz.org jest nie tylko kompendium wiedzy o Schulzu, ale też chętnie odwiedzanym punktem kontaktowym wszystkich miłośników twórczości artysty z Drohobycza. Pozwala m.in. zorientować się w liczbie dzieł literackich, plastycznych, teatralnych, filmowych itp. inspirowanych literaturą i sztuką Schulza.

Branislava, która w celu lepszego poznania twórczości autora „Sklepów cynamonowych” nauczyła się języka polskiego, nadesłała do Lublina referat „Autentyczność Autentyku, czyli Kto jest autorem Xięgi”. Wśród uczestników panelu znaleźli się także m.in. prof. Małgorzata Kitowska-Łysiak, Wiera Meniok z Drohobycza oraz prof. Jerzy Jarzębski, najwybitniejszy obecnie schulzolog. Podczas trzydniowych obchodów otwarto kilka kameralnych wystaw, m.in. „Posadzki z Drohobycza” Mariusza Drzewińskiego i „Kalendarz pamięci” Miry Żelechower. W Gmachu Głównym KUL do środy można oglądać fotografie z Drohobycza autorstwa Leszka Mądzika.

Dziś, w dniu 65. rocznicy śmierci Brunona Schulza uczestnicy i goście lubelskiego festiwalu wezmą udział w spotkaniu modlitewnym w Drohobyczu. Do obchodów rocznicy śmierci Schulza przygotowuje się Gdańsk. 1 grudnia w Stoczni odbędzie się „Wieczór w Sanatorium pod Klepsydrą”. Po projekcji filmu Wojciecha Hasa zaplanowano widowisko „Les Mannequins”. Zespół Bisclaveret zaprezentuje w nim ilustrację dźwiękową do tekstu Brunona Schulza „Traktat o manekinach”, a potem „Bruno Schulz i zaświaty”, projekcję dr. Wojciecha Owczarskiego.

W Tarnowie zaś 8 grudnia rozpocznie się kolejna edycja wystawy „W stronę Schulza”.