„Willa Straylight” w CSW–Zamek Ujazdowski w Warszawie

Sztuka od dawna już się nie mieści w granicach… sztuki. I tym tropem podążają twórcy najnowszej wystawy „Willa Straylight” w CSW–Zamek Ujazdowski w Warszawie

Aktualizacja: 07.02.2016 14:57 Publikacja: 07.02.2016 07:00

Artyści współcześni nieustannie starają się poszerzyć granice, ale czy można wymyśleć jeszcze coś nowego? Często wydaje się, że już wszystko było. Łączono sztukę z teatrem, filmem, muzyką, rzeczywistością społeczno-polityczną. Próbowano też pozbyć się dzieła, zastępując je konceptualnymi ideami. Twórcy „Villi Straylight" próbują przekonać, że można otworzyć jeszcze kolejne drzwi.

Tym nowym żyznym polem ma być literatura. Jeszcze niedawno powiedzenie zwłaszcza o namalowanym obrazie, że jest literacki, stanowiło obrazę. Teraz przekraczanie granic sztuki i literatury to żaden wstyd, a twórcza przygoda, pozwalająca komponować nowe teksty i fabuły wzbogacone o przestrzeń, instalacje, obrazy na wszystkich nośnikach (tradycyjnych i wirtualnych). Może to dać psychodeliczne wręcz doznania, wywołane grą rozbudzonej wyobraźni.

Miesięczny limit darmowych artykułów został wyczerpany

Teraz 4 zł za tydzień dostępu!

Czytaj 46% taniej przez 4 miesiące

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Czytaj bez ograniczeń artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Sztuka
Omenaa Mensah i polskie artystki tworzą nowy rozdział Biennale na Malcie
Rzeźba
Rzeźby, które przeczą prawom grawitacji. Wystawa w Centrum Olimpijskim PKOl
Rzeźba
Trzy skradzione XVI-wieczne alabastrowe rzeźby powróciły do kościoła św. Marii Magdaleny we Wrocławiu
Rzeźba
Nagroda Europa Nostra 2023 za konserwację Ołtarza Wita Stwosza
Rzeźba
Tony Cragg, światowy wizjoner rzeźby, na dwóch wystawach w Polsce