Reklama
Rozwiń

Jan Lubarski: Właściciel swojego psa

Czy prosta ideologiczna deklaracja moralnej podmiotowości zwierzęcia jest warta wprowadzania takiego zamieszania do, już i tak zawiłej, nauki prawa cywilnego?

Publikacja: 09.05.2023 11:42

Jan Lubarski: Właściciel swojego psa

Foto: Stock Adobe

Własność jest podstawowym prawem rzeczowym. Jego fundamentalna pozycja w systemie prawa cywilnego oddaje naturalnie występujący w społecznej przyrodzie stosunek człowieka do rzeczy: posiadanie władztwa nad rzeczą na wyłączność. O własności można pisać na wielu płaszczyznach, a w szczególności ekonomicznej, socjologicznej, etycznej i prawnej. Ta ostatnia, będąca poniekąd wypadkową trzech poprzednich, tradycyjnie jest analizowana w perspektywie starannie wypracowanych przez pokolenia europejskich jurystów kategorii. Właściciel może na zasadzie wyłączności rzecz posiadać (ius possidendi), używać jej (ius utendi), pobierać z niej pożytki (ius fruendi) oraz nią rozporządzać (ius abutendi). Własność jest najszerszą wiązką kompetencji do dysponowania rzeczą i najobszerniejszym zbiorem praw do niej.

Pozostało jeszcze 91% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Rzecz o prawie
Batko-Tołuć: Większość opowieści o oszukujących członkach komisji to mity
Rzecz o prawie
Mikołaj Małecki: Prawo do prawdy o wyniku wyborów
Rzecz o prawie
Łukasz Guza: Deregulacja na akord
Rzecz o prawie
Szymon Cydzik: Adwokat z zarzutami za ujawnienie danych w materiale dowodowym
Rzecz o prawie
Joanna Parafianowicz: Nie tylko klient odczuwa emocje
Rzecz o prawie
Mikołaj Małecki: Połowa prawników nie zakłada togi