Aktualizacja: 09.11.2021 02:00 Publikacja: 09.11.2021 10:42
Foto: Fotorzepa/ Jerzy Dudek
W dniu 27 października 2021 r. Trybunał Sprawiedliwości UE (postanowieniem wydanym w składzie jednoosobowym) nałożył karę finansową na Polskę w wysokości miliona euro dziennie za niezawieszenie przepisów krajowych odnoszących się do Izby Dyscyplinarnej SN. Polska została zobowiązana do tego przez Trybunał w drodze zastosowania środka tymczasowego z 14 lipca 2021 r. (sprawa C-204/21).
TSUE uznał więc, że Polska nie wykonuje zobowiązań wyinterpretowanych z traktatów integracyjnych. Z kolei dla Polski rozstrzygnięcia dotyczące organizacji wymiaru sprawiedliwości, w tym sądownictwa dyscyplinarnego znajdują się poza kompetencjami przekazanymi Unii przez Polskę, a więc TSUE nie może oceniać wprowadzanych w nim zmian. Dopełniając obrazu, przypomnieć należy, że ze strony przedstawicieli polskiego rządu padają deklaracje o likwidacji Izby Dyscyplinarnej z powodu, jak kurtuazyjnie podkreślano, braków funkcjonalnych utworzonego przez nich systemu (jednak deklaracje te nie przybrały – jak na razie – skonkretyzowanej formy, tj. odpowiedniego projektu ustawy).
W sprawie ustawy dotyczącej neosędziów rządowi zabrakło wyczucia czasu.
Za rządów PiS i neo-KRS zdarzały się delegacje np. z rejonu do apelacji. W środowisku sędziowskim wrzało, bo to...
Czasy wyższości prawa nad polityką to przeszłość. Obie te dziedziny wyglądają jak bokser po nokaucie, którego tr...
Przed laty nie tylko wyborcze, ale i coroczne zgromadzenia izbowe adwokatów wywoływały poruszenie środowiska.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Obecny brak jasno ustalonych procedur i wymogów w kwestii przerywania ciąży nie licuje z zasadą demokratycznego...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas