Polak bardziej boi się o swoją pracę

W ostatnim półroczu prawie co piąty Polak zmienił zatrudnienie. Tyle, że najczęściej nie z własnej woli, a w wyniku zmian w strukturze firmy

Publikacja: 16.04.2013 08:15

Polak bardziej boi się o swoją pracę

Foto: Fotorzepa, Magda Zielska

O ile dotychczas Polacy byli w czołówce pracowników zmieniających pracodawcę, to teraz ich gotowość do roszad wyraźnie spadła. Wzrosła za to obawa przed utratą pracy. Liczy się z tym już 36 proc. polskich pracowników. To podobny odsetek jak w Hiszpanii czy we Włoszech i niewiele poniżej będącej w fatalnej sytuacji gospodarczej Grecji.

Według najnowszej edycji badania Monitor Rynku Pracy, 17 proc. z ponad 400 badanych polskich pracowników, zmieniło w minionym półroczu pracodawcę. To podobnie jak w innych krajach Europy, które do niedawna tu przewyższaliśmy. W dodatku w Polsce rzadziej niż w skali całej Europy powodem zmian zatrudnienia była chęć poprawy warunków zatrudnienia, która napędzała rotację na naszym rynku pracy przez poprzedni rok.

Teraz częściej wymieniamy jako powód zmiany w strukturze firmy, a więc czynnik zależny od pracodawcy. Była to główna przyczyna zmiany w przypadku prawie co trzeciej z osób, które mają teraz nowego pracodawcę. Najczęściej wymieniali ten powód najstarsi pracownicy , powyżej 55 roku życia (aż 65 proc.), ale również ci z mniejszym doświadczeniem , z grupy 25-34 latków, często padali ofiarą zwolnień (37 proc.)

Agnieszka Bulik, członek zarządu Randstad zaznacza,że badanie obejmuje tylko pracowników – nie uwzględnia więc osób, które zostały w minionym półroczu zwolnione i do lutego (gdy przeprowadzono ankietę) nie znalazły nowego zajęcia.

Jak zresztą wynika z danych resortu pracy, aż 102,5 tys. osób, które w zeszłym roku zarejestrowały się jako bezrobotne, straciło pracę w ramach zwolnień grupowych. To najgorsze dane od 2003 r., kiedy takich osób w rejestrach było ponad 128 tys. Jest to też o ponad 6 tys. osób więcej niż w kryzysowym roku 2009. Dane te są zbieżne z faktem, że w zeszłym roku upadło o jedną piątą więcej firm niż dwa lata temu.

Badanie Ranstad potwierdza,że Polacy bardziej sobie teraz cenią stabilność pracodawcy. Więcej są też w stanie znieść w obecnym miejscu pracy, o ile oferuje ono te stabilność. W ciągu roku z kwartału na kwartał maleje odsetek osób, dla których niezadowolenie firmy było powodem zmiany pracy –w lutym wskazywało na to 18 proc. Polaków, podczas gdy w innych krajach Europy - co piąty pracownik.

- Niekorzystna sytuacja na rynku pracy przeniosła akcent z chęci poprawy sytuacji zawodowej na troskę o utrzymanie zatrudnienia - komentuje Monika Zakrzewska , ekspert PKPP Lewiatan.

Eksperci Randstad zwracają też uwagę, że pogorszenie nastrojów Polaków widać też w spadku wysokiego dotąd przekonania o możliwości znalezienia nowej pracy. Teraz tylko 61 proc. pracowników ocenia,że w razie potrzeby dość szybko znajdzie porównywalną pracę, a 68 proc. liczy na jakiekolwiek zajęcie. W połowie zeszłego roku było to o ok. 10 pkt. procentowych więcej

Rynek pracy
Z wyższymi zarobkami łatwiej jest o zdalną pracę
Rynek pracy
Nie pracuj jak mrówka. Lepiej weź przykład z surykatki
Rynek pracy
Już nie tylko w okopach. Koreańczycy zaludniają rosyjskie fabryki
Rynek pracy
Polskim firmom już bliżej do idealnego pracodawcy?
Rynek pracy
Już ponad 10 milionów specjalistów ICT w Unii Europejskiej
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem