Reklama
Reklama

Wzrost zatrudnienia w większych firmach w polsce przewyższył prognozy analityków

W grudniu w większych firmach zatrudnionych było o 9,1 tys. osób więcej niż w listopadzie. Najczęściej zaś w grudniu mamy do czynienie ze spadkiem pracujących.

Publikacja: 20.01.2016 13:09

Wzrost zatrudnienia w większych firmach w polsce przewyższył prognozy analityków

Foto: Fotorzepa, Magda Starowieyska Magda Starowieyska

W grudniu 2015 r. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw, zatrudniających 9 osób i więcej, było wyższe o 1,4 proc. niż rok wcześniej i wyniosło 5625,8 tys. – podał GUS. Tak dobrego wyniku nikt się nie spodziewał, średnia oczekiwań rynkowych to 1,2 proc.

- W ujęciu miesięcznym zatrudnienie wzrosło aż o 9,1 tys. etatów, co jest rekordowo wysokim odczytem za grudzień (dotychczas największy wzrost zatrudnienia w grudniu miał miejsce w 2006 r. w czasie ówczesnego szczytu koniunktury wyniósł 8,7 tys.) – komentuje Piotr Piękoś z Pekao SA. - Częściowo przyczyną tak dobrego odczytu mogą być dobre warunki pogodowe, jakie utrzymywały się w grudniu, wspierając sektor budowlany, jednakże trzeba zwrócić uwagę, że rok temu również mieliśmy do czynienia z ciepłym grudniem, a mimo to zatrudnienie zanotowało wtedy sezonowy spadek. Kluczowymi silnikami kreacji etatów w grudniu pozostawały najpewniej sektor przetwórczy oraz sektor usług – dodaje. Jego zdaniem, czynnikiem wspierającym wzrost liczby etatów w najbliższej przyszłości może być ozusowanie umów-zleceń, które weszło w życie na początku roku i które może się w pewnym stopniu przełożyć na przesuwanie przez firmy swoich pracowników z umów-zleceń na etaty.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Rynek pracy
Milenialsi najczęściej myślą o zmianie pracy
Rynek pracy
Pracownicy wiedzą, jaki ma być dobry pracodawca, ale nie zawsze go znajdują
Rynek pracy
Barometr Talentów 2025. Poznaliśmy nastroje pracowników w Polsce
Rynek pracy
Specjalista z kompetencjami AI łatwiej znajdzie pracę i więcej zarobi
Rynek pracy
„FAZ”: Dlaczego Polacy nie chcą już pracować w Niemczech?
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama