Aktualizacja: 23.02.2016 08:44 Publikacja: 22.02.2016 21:00
Foto: Bloomberg
– Cięcie zatrudnienia w ramach procedury zwolnień grupowych obejmie 100 osób. Będzie rozłożone w czasie i przeprowadzone do końca 2016 roku. Zwolnienia dotyczą średniej kadry menedżerskiej – mówi Zbigniew Hojka, dyrektor ds. zasobów ludzkich, członek zarządu Provident Polska. Jak tłumaczy, powodem jest wprowadzenie zestandaryzowanej struktury organizacyjnej, która zakłada zmniejszenie jej o jeden szczebel zarządczy.
– Nie przewidujemy kolejnych zwolnień, a jednocześnie osoby zwolnione mają możliwość brania udziału w otwartych rekrutacjach, których będzie w tym roku kilkadziesiąt – dodaje członek zarządu Providenta. Zaznacza, że zmiany w strukturze organizacyjnej nie mają nic wspólnego z wchodzącymi w życie w marcu przepisami regulującymi rynek pożyczkowy ani z podatkiem od aktywów, a proces dotyczy całej Grupy IPF, do której należy polska spółka. Obecnie Provident Polska zatrudnia 2 tys. pracowników, ale ma również 8 tys. przedstawicieli związanych ze spółką umowami cywilnoprawnymi. Zakończone zostały negocjacje ze związkami zawodowymi w sprawie warunków odejść (dodatkowe odprawy ponad to, co wynika z kodeksu pracy, to równowartość dwu–czteromiesięcznych wynagrodzeń, w zależności od stażu pracy). Provident Polska jest częścią grupy finansowej International Personal Finance (IPF), notowanej na londyńskiej giełdzie i GPW.
Ponad 114 tys. wakatów czekało na pracowników pod koniec września. To najwięcej wolnych miejsc pracy od wiosny zeszłego roku.
Różnica pomiędzy tymi, którzy pracują, a dziećmi, młodzieżą i starszymi staje się coraz poważniejsza. Najbardziej jest widoczna w woj. świętokrzyskim i łódzkim.
Rośnie liczba pracujących cudzoziemców. To już ponad milion. Są też coraz większą grupą wszystkich pracowników.
Przyrost etatów w gospodarce USA był w listopadzie nieco wyższy od prognoz. Stopa bezrobocia jednak lekko wzrosła.
Bank zachęca rodziców do wprowadzenia swoich dzieci w świat finansów. W prezencie można otrzymać 200 zł dla dziecka oraz voucher na 100 zł dla siebie.
W ciągu dwóch lat w branży budowlanej zabraknąć może ponad 53 tys. pracowników. Lukę mogę wypełnić tylko cudzoziemcy – wynika z analizy ekonomistów Credit Agricole Bank Polska. Jak poradzą sobie firmy?
Analitycy spodziewają się w przyszłym roku ożywienia na rynku M&A, którego początkowe oznaki już dostrzegają.
Odsetek osób mających dostęp do informacji poufnych, kupujących akcje spadł w USA do poziomu najniższego od kilkunastu lat. Sprawdziliśmy, jak wygląda sytuacja na rodzimym rynku. Wnioski nie napawają optymizmem.
Mamy wysyp planów rozwojowych spółek giełdowych. Czasami mogą one być przyjmowane jako męczący PR nowych zarządów. Ale zdaniem analityków to dobry sposób na pokazanie, jak firma chce wykorzystać szanse i jak chce unikać zagrożeń.
• Zmiany w składce zdrowotnej przyjęte. Teraz wszystko zależy od Andrzeja Dudy • Nowa pomoc dla firm dotkniętych powodzią. ZUS podał ważny termin • Rząd porządkuje VAT i akcyzę. Auta demonstracyjne, sprzedawcy gazu oraz energii i nie tylko • Czy Wigilię rozliczymy w podatkowych kosztach? Może być problem • Od kiedy podwyżka dofinansowania z PFRON? Jest termin • Ważne terminy na ten tydzień i wskaźniki kadrowe na grudzień
Największy na świecie norweski fundusz emerytalny Norfund/Oljefondet, nazywany potocznie funduszem naftowym ze względu na główne źródło zysków, przekroczył wartość rynkową 20 bln koron (1,7 bln euro). Przy okazji podał, że zrezygnował z powodów etycznych z inwestowania w izraelskiego operatora łączności Bezeq i w rosyjskiego giganta stalowego Evraz.
Jeżeli pracodawca nie obliczył i nie pobrał wpłat do PPK od wynagrodzenia uczestnika PPK w terminie wypłaty wynagrodzenia, szkoda wyrządzona uczestnikowi powinna zostać naprawiona zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego. Są jednak sytuacje, gdy pracodawca nie ponosi odpowiedzialności za brak wpłat.
Koniec roku może być dobrym czasem na wybór portfela z większym ryzykiem. Rentowności obligacji są wysokie, ale wszyscy zastanawiają się, czy w Polsce dojdzie do serii obniżek stóp procentowych już wiosną przyszłego roku.
W stolicy wpadł Dmitrij V., ścigany przez USA za oszustwa przy prowadzeniu jednej z największych giełd kryptowalutowych na świecie. Zatrzymali go policjanci CBŚP.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas