O nowych wyzwaniach dla pracodawców i pracowników – w tym o globalizacji, automatyzacji i rosnących dysproporcjach w dochodach – będą dyskutować uczestnicy tegorocznej, szóstej już edycji Europejskiego Forum Nowych Idei w Sopocie. Przez dwa i pół dnia – od środy 27 bm. po południu do piątku 30 bm. wieczorem – Sopot będzie centrum europejskiej debaty nad wyzwaniami i przyszłością rynku pracy w Europie.
Główny temat tegorocznego EFNI to „Przyszłość pracy. Realia, marzenia i mrzonki" – bliski nie tylko ekspertom, ale i statystycznemu Kowalskiemu – na pozór wydaje się odległy od makroekonomicznej problematyki poprzednich edycji konferencji, którą od 2011 r. organizuje Konfederacja Lewiatan we współpracy z BusinessEurope.
Głos wizjonerów
Jak jednak zaznacza Zbigniew Gajewski, dyrektor EFNI, przyszłość pracy jest równie istotnym zagadnieniem makroekonomicznym i politycznym jak przyszłość Unii Europejskiej. Tym bardziej że związana z automatyzacją i globalizacją prekaryzacja pracy (wynik niepewności zatrudnienia i dużej zmienności wynagrodzeń) zwiększa poczucie niepewności, co wywołuje konkretne zagrożenia polityczne – ludzie skłaniają się ku radykalnym i populistycznym rozwiązaniom.
O tych zagrożeniach będzie mówił w Sopocie znany brytyjski ekonomista Guy Standing, specjalista w zakresie rynku pracy, profesor Uniwersytetu Londyńskiego i założyciel sieci osób promujących ideę bezwarunkowego dochodu (BIEN). Wśród panelistów tegorocznego EFNI będą też wizjonerzy biznesu i znani w świecie eksperci rynku pracy – w tym Martin Ford, amerykański ekspert ds. robotyzacji i sztucznej inteligencji oraz autor bestsellerowych książek biznesowych, w tym wydanej niedawno w Polsce „Świt robotów – czy sztuczna inteligencja pozbawi nas pracy?", Ade McCormack, wykładowca MIT Sloan School of Management w Cambridge, jeden z czołowych ekspertów w dziedzinie przywództwa na rynku cyfrowym, Stefan Batory, twórca i prezes iTaxi, a także Ferdinand Kjaerulff, szef innowacyjnej duńskiej firmy CodersTrust.
Okrągły stół
Ponad tysiąc uczestników sopockiej konferencji, która przyciąga co roku przedstawicieli biznesu, świata nauki, polityki oraz mediów, przez niespełna trzy dni będzie miało do wyboru 60 godzin debat, warsztatów i rozmów (także nocnych). Poza dyskusjami poświęconymi pracy debaty będą dotyczyć przyszłości Europy w trudnym okresie nowych wyzwań.