Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 18.11.2016 14:04 Publikacja: 18.11.2016 14:04
Foto: Bloomberg
Jak podał w piątek urząd statystyczny, zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw zwiększyło się w październiku o 3,1 proc. rok do roku, w porównaniu do 3,2 proc. miesiąc wcześniej. Odczyt ten był zgodny z oczekiwaniami większości ekonomistów ankietowanych przez „Parkiet”. Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw zwiększyło się o 3,6 proc. rok do roku, do 4259 zł, po zwyżce o 3,9 proc. miesiąc wcześniej. Tymczasem ekonomiści przeciętnie spodziewali się zwyżki płac o 4,2 proc. Najbardziej pesymistyczna prognoza w ankiecie „Parkiet” com wskazywała na wzrost o 3,7 proc. Spadek dynamiki płac to częściowo efekt kalendarza: w październiku był o jeden dzień roboczy mniej, niż rok wcześniej. - Po skorygowaniu o liczbę dni roboczych dynamika płac jest zbliżona do tej z poprzedniego miesiąca, albo nieco lepsza – zauważyli w komentarzu do danych ekonomiści mBanku, którzy w ub.r. wygrali w konkursie prognostycznym „Parkietu”. Jak podkreślili, w polskiej gospodarce nie widać jednak wciąż przyspieszenia wzrostu płac, które sygnalizują badania ankietowe wśród firm, prowadzone m.in. przez NBP. - Niewykluczone, że za umiarkowane względem dynamiki zatrudnienia przyrosty płac odpowiada napływ na polski rynek pracy pracowników z Ukrainy. Taka hipoteza tłumaczyłaby również stabilne ceny w sektorze usług i brak wpływu na presję płacową ze strony osób porzucających pracę po otrzymaniu świadczeń z tytułu 500+ - napisali.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Kobiety z pokolenia milenialsów najmniej są pewne stabilności swojej pracy. Najwięcej z nich ma także poczucie j...
Pracownicy mają sprecyzowane wyobrażenie, jakie cechy powinien mieć idealny pracodawca. Nie zawsze udaje się go...
Większość z Polek i Polaków uważa, że ich praca ma sens. Jednak połowa odczuwa w niej codzienny stres, a co czwa...
Choć niewiele firm w Polsce uregulowało korzystanie z narzędzi sztucznej inteligencji, to coraz częściej oczekuj...
Pracownicy z krajów Europy Środkowo-Wschodniej byli przez długi czas podporą niemieckiego rynku pracy, łagodząc...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas