To najgorsze dane od 2003 r., kiedy takich osób w rejestrach było ponad 128 tys. Jest to też o ponad 6 tys. osób więcej niż w kryzysowym roku 2009. Dane te są zbieżne z faktem, że w zeszłym roku upadło o jedną piątą więcej firm niż dwa lata temu.
102,5 tys. osób straciło pracę w ub.r. w ramach zwolnień grupowych
Ze szczegółowych danych Ministerstwa Pracy wynika, że w ostatnim kwartale 2012 r. co miesiąc zwiększała się liczba bezrobotnych zwalnianych z pracy z powodu złej kondycji firmy czy instytucji. W październiku było to 11 tys., w listopadzie 14 tys., a w grudniu ponad 15 tys. osób. Grudniowe zwolnienia wynikają ze zwolnień grupowych prowadzonych na początku jesieni. Wtedy to zwolnienia ogłaszały banki, firmy budowlane, sieci handlowe czy np. hutniczy potentat ArcelorMittal.
– To dużo osób, choć gdyby policzyć wszystkie zapowiedziane zwolnienia grupowe, to byłoby ich więcej. Przedsiębiorcy, nawet gdy ogłaszali zwolnienia grupowe, rozstawali się z mniejszą grupą pracowników – przypomina Monika Zakrzewska, ekspert PKPP „Lewiatan". Jej opinia jest zgodna z danymi resortu pracy. Ekspert obawia się jednak, że gdyby spowolnienie trwało dłużej niż jest zapowiadane (ożywienie gospodarcze ma być wyraźniejsze pod koniec roku), to część firm zostałaby zlikwidowana. A to oznacza kolejne zwolnienia.
Ekonomiści przyznają, że to, jak będą się zachowywali przedsiębiorcy, zależy od kondycji gospodarki, od tego jak długo będzie trwało spowolnienie. Wiktor Wojciechowski, główny ekonomista Invest-Banku SA, ma nadzieję, że większość zwolnień grupowych już mamy za sobą. Mniej optymistycznie myśli Tomasz Kaczor, główny ekonomista BGK: – Do tej pory głównie redukowały zatrudnienie w ramach zwolnień grupowych firmy budowlane oraz te, na które wpływ ma koniunktura globalna. Mniej – te powiązane z rynkiem wewnętrznym. Jeśli w połowie roku się okaże, że nie ma oznak ożywienia, a przedsiębiorstwa mają gorsze wyniki finansowe, może nas czekać kolejna fala zwolnień grupowych – ekonomista przypomina, że do tej pory większość firm ma dobre wyniki finansowe.