[b]Jesteśmy spółką jawną zarejestrowaną w KRS (rejestr przedsiębiorców). Dotychczas prowadziliśmy księgi handlowe i co roku składaliśmy sprawozdania finansowe w sądzie. Od 2009 roku będziemy prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów. Czy za 2008 rok mamy złożyć sprawozdanie finansowe do rejestru sądowego?[/b]

[b]Tak.[/b] Kierownik jednostki (w tej sytuacji prowadzący sprawy spółki wspólnicy) musi złożyć sprawozdanie finansowe za 2008 rok w rejestrze przedsiębiorców. Istotne jest bowiem to, że w roku obrotowym 2008 prowadzona była pełna księgowość. Skoro tak, to do 31 marca 2009 r. na podstawie prowadzonej księgi musi zostać sporządzone kompletne sprawozdanie finansowe, a najpóźniej do 30 czerwca musi być ono zatwierdzone. W terminie 15 dni od jego zatwierdzenia musi zostać złożone w KRS, wraz z załączonym odpisem uchwały zatwierdzającej oraz uchwały w sprawie podziału zysku (pokrycia straty). Wynika to wprost z art. 69 ustawy o rachunkowości.

To, że w 2009 roku spółka zmieni formę ewidencji z pełnej księgowości na podatkową księgę przychodów i rozchodów, nie sprawia, że może zaprzestać stosowania przepisów ustawy o rachunkowości normujących tryb sporządzenia sprawozdania finansowego za okres, gdy prowadziła jeszcze księgi, i określających sposób dalszego postępowania z tym sprawozdaniem. Co więcej, spółka powinna wypełnić także przewidziane ustawą o rachunkowości obowiązki z zakresu archiwizowania dokumentów księgowych i inwentaryzacyjnych, ksiąg rachunkowych i sprawozdań finansowych (rozdział 8 ustawy o rachunkowości).

Oczywiście obowiązek składania sprawozdania nie będzie już dotyczył roku obrotowego 2009.

Przypomnijmy także, że rezygnacja z prowadzenia ksiąg rachunkowych i zaprowadzenie w ich miejsce podatkowej księgi przychodów i rozchodów wiąże się z obowiązkiem poinformowania o tym urzędu skarbowego. Na formularzu aktualizacyjnym NIP-2 należy zaznaczyć, że spółka nie sporządza bilansu (B.7.). Ponadto każdy ze wspólników, w terminie 20 dni od dnia założenia księgi podatkowej (tj. do 21 stycznia 2009 r.), musi o tym zawiadomić na piśmie naczelnika urzędu skarbowego właściwego według miejsca swojego zamieszkania.