CESOP – nowy obowiązek raportowy instytucji płatniczych

Z dniem 1 stycznia 2024 r. w życie wejdzie nowa ustawa o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw z 14 kwietnia 2023 r. Zmiana ta nakłada na instytucje finansowe (np. banki) dodatkowe obowiązki raportowania płatności międzynarodowych (CESOP).

Publikacja: 06.12.2023 02:00

CESOP – nowy obowiązek raportowy instytucji płatniczych

Foto: Adobe Stock

CESOP jest to Centralny Elektroniczny System Informacji Płatniczej, dotyczący nowego obowiązku raportowania instytucji płatniczych. Poprzez instytucje płatnicze rozumie się podmiot, który świadczy usługi płatnicze (wszystkie lub wybrane) na podstawie zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego. Siedziba Instytucji płatniczej musi mieścić się na terytorium Polski, lecz może prowadzić działalność poza granicami kraju.

Sam dostęp do CESOP będzie udzielany wyłącznie wyznaczonym przez państwa UE urzędnikom łącznikowym Eurofisc (czyli, zdecentralizowana sieć współpracy w dziedzinie VAT), posiadającym osobisty kod identyfikacyjny na potrzeby CESOP. Udzielenie takiego dostępu do systemu będzie tylko i wyłącznie w związku z prowadzeniem dochodzenia o potencjalne popełnienie oszustwa w dziedzinie podatku VAT.

Pozostało 91% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona
Zawody prawnicze
Korneluk uchyla polecenie Święczkowskiego ws. owoców zatrutego drzewa
Konsumenci
UOKiK ukarał dwie znane polskie firmy odzieżowe. "Wełna jedynie na etykiecie"
Zdrowie
Mec. Daniłowicz: Zły stan zdrowia myśliwych nie jest przyczyną wypadków na polowaniach
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego