Sąd: Fiskus nie może ograniczać prawa do własnej kalkulacji

Metoda do wyliczenia prewspółczynnika, pozwalającego na odpowiednie odliczenie podatku dla działalności lokalnego transportu zbiorowego może być oparta o klucz przychodowy.

Publikacja: 09.08.2023 07:21

Sąd: Fiskus nie może ograniczać prawa do własnej kalkulacji

Foto: Adobe Stock

W październiku 2022 r. do fiskusa wpłynął wniosek o interpretację przepisów o VAT. Wnioskodawcą było miasto, a chodziło m.in. prawa do odliczenia podatku od ponoszonych wydatków związanych ze świadczeniem usług transportu zbiorowego. Samorządowcy chcieli potwierdzenia, że dla odliczenia mogą zastosować tzw. prewspółczynnik oparty o stosunek rocznego przychodu z tytułu działalności gospodarczej w zakresie lokalnego transportu zbiorowego w ogólnym rocznym przychodzie z tytułu prowadzonej przez miasto działalności gospodarczej. Byli bowiem przekonani, że zaproponowana metoda przychodowa odpowiada specyfice wykonywanej działalności i dokonywanych nabyć w zakresie lokalnego transportu zbiorowego. Jest też oparta o zasadę neutralności VAT. Podkreślili, że metoda przychodowa daje możliwość obiektywnego i rzetelnego wyodrębnienia części wydatków faktycznie przypadających odpowiednio na działalność opodatkowaną VAT, jak i działalność niepodlegającą opodatkowaniu. A miasto będzie w stanie precyzyjnie ustalić wartość sprzedaży opodatkowanej w oparciu o ilość sprzedanych biletów na rzecz podmiotów zewnętrznych, jak i na potrzeby własne.

Pozostało 82% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Prawnicy
Jeden z najbardziej znanych prawników w Polsce odsunięty od zajęć ze studentami
Prawo dla Ciebie
Pokłosie afery Collegium Humanum? Będzie zaostrzenie przepisów o studiach podyplomowych
Edukacja i wychowanie
Duże zmiany w szkołach od 1 września 2024 r. Nowacka podpisała rozporządzenie
Samorząd
Krzyże w warszawskich urzędach zakazane. Sprawa trafi do prokuratury
Praca, Emerytury i renty
Czternasta emerytura - rząd proponuje termin