Inwentaryzacja ciągła zapasów

Gorący okres zamykania ksiąg rachunkowych mamy w większości za sobą. W czasie pandemii Covid-19 jednym z dużych wyzwań często była inwentaryzacja. Teraz jest dobry moment na rozważenie usprawnień w tym obszarze.

Publikacja: 13.04.2021 18:00

Inwentaryzacja ciągła zapasów

Foto: Adobe Stock

Inwentaryzacja zapasów to proces, który przeprowadzany jest zwykle pod koniec roku obrotowego. Zgodnie z art. 26 ustawy o rachunkowości (dalej: uor), inwentaryzacja dokonywana jest najczęściej w okresie pomiędzy trzecim miesiącem przed końcem roku obrotowego a 15 dniem po końcu tego roku, do kiedy to musi zostać rozliczona w księgach. Warto jednak zauważyć, że nie jest to jedyna możliwość sprostania wymogowi ustawowemu. W ostatnich latach coraz częściej spółki decydują się na tzw. inwentaryzację ciągłą, to jest inwentaryzację podzieloną na wiele drobnych liczeń i trwającą najczęściej cały rok. Rozwiązanie takie dopuszcza art. 26 ust. 3 pkt 2 uor, który dla zapasów znajdujących się w strzeżonych składowiskach i objętych ewidencją ilościowo-wartościową wyznacza minimalną częstotliwość inwentaryzacji raz w ciągu 2 lat. Przy obecnym zaawansowaniu systemów magazynowych oraz praktyce gospodarczej utrzymywania zapasów w miejscach strzeżonych, większość spółek spełnia te warunki. Warto więc przeanalizować czy i jak można w naszej spółce wprowadzić to rozwiązanie.

Pozostało 90% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Podatki
Nierealna darowizna nie uwolni od drakońskiego podatku. Jest wyrok NSA
Samorząd
Lekcje religii po nowemu. Projekt MEiN pozwoli zaoszczędzić na katechetach
Prawnicy
Bodnar: polecenie w sprawie 144 prokuratorów nie zostało wykonane
Cudzoziemcy
Rząd wprowadza nowe obowiązki dla uchodźców z Ukrainy
Konsumenci
Jest pierwszy wyrok ws. frankowiczów po głośnej uchwale Sądu Najwyższego
Materiał Promocyjny
20 lat Polski Wschodniej w Unii Europejskiej