Na wskazówki dotyczące sposobu wykonania uchwały minister Andrzej Domański czeka od dwóch tygodni. Chodzi o kluczowe pytanie, wypłacać czy nie wypłacać pełnej dotacji partii Jarosława Kaczyńskiego. Odpowiedzi PKW miała udzielić podczas posiedzenia w poniedziałek.
Bez kompromisu w PKW. Minister nadal czeka na odpowiedź w sprawie pieniędzy dla PiS
Decyzji jednak nie podjęto. Jak poinformował rzecznik komisji Marcin Chmielnicki, dyskusja na temat odpowiedzi dla ministra finansów została odroczona. Kolejne posiedzenie odbędzie się 3 lutego. – Trudno znaleźć kompromis pomiędzy trzema zupełnie różnymi podejściami członków PKW. Dlatego pan przewodniczący Sylwester Marciniak zaproponował członkom, żeby każda z grup napisała swoje odrębne stanowisko w tej kwestii – mówi „Rzeczpospolitej” Chmelnicki.
Czytaj więcej
Sąd Najwyższy uwzględnił we wtorek skargę PiS i uchylił uchwałę Państwowej Komisji Wyborczej, któ...
Opracowanie takich stanowisk zostało zlecone już wcześniej dwóm członkom komisji: Arkadiuszowi Pikulikowi i Ryszardowi Balickiemu. Jak ustaliliśmy nieoficjalnie, propozycje przez nich opracowane są całkowicie przeciwstawne. Stanowisko opracowane przez prof. Balickiego uznaje, że uchwała PKW o przyjęciu sprawozdania komitetu wyborczego PiS jest nieważna, ponieważ Izba Kontroli Nadzwyczajnej nie jest sądem. W konsekwencji minister Domański nie powinien jej wykonywać, a zablokowane pieniądze z dotacji nie powinny popłynąć do PiS. Z kolei w wyjaśnieniach przygotowanych przez mec. Pikulika stwierdza się, że uchwała PKW powinna być wykonana, a partia Jarosława Kaczyńskiego powinna otrzymać pełne środki z dotacji.
Z trzecią koncepcją odpowiedzi wyszedł mec. Ryszard Kalisz. Decyzji dotyczącej kształtu odpowiedzi dla ministra finansów jednak nadal nie ma, podobnie jak w innej sprawie, która miała zostać w poniedziałek rozpatrzona, czyli sprawozdania finansowego PiS i związanej z nią wypłaty subwencji. Po uchyleniu w ubiegłym tygodniu przez Izbę Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych uchwały PKW, w której odrzucono sprawozdanie finansowe PiS za 2023 r., komisja powinna przyjąć to sprawozdanie. Ten ruch zaś otwiera drogę do wypłaty tej partii pełnej subwencji, czyli 78 mln zł w ciągu trzech lat.