Puma przegrała przed unijnym sądem. Zdecydowały buty Rihanny na Instagramie

Znana gwiazda muzyki pop Rihanna zaprezentowała się w butach firmy Pumy dwanaście miesięcy przed zgłoszeniem ich do rejestracji. Sąd UE orzekł, że jest to podstawą do unieważnienia prawa do zarejestrowanego wzoru wspólnotowego.

Publikacja: 07.03.2024 13:18

Piosenkarka Rihanna

Piosenkarka Rihanna

Foto: PAP/EPA

Puma zaskarżyła do sądu decyzję Urzędu Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO), który na wniosek holenderskiej spółki unieważnił prawo do wspólnotowego wzoru butów sportowych, który zarejestrowano na rzecz Pumy w sierpniu 2016 r.

W uzasadnieniu swojej decyzji EUIPO wskazało, że Robyn Rihanna Fenty (znana jako Rihanna) nosiła buty przedstawiające wcześniejszy wzór o tych samym cechach co wzór zarejestrowany, i to dwanaście miesięcy przed dokonaniem zgłoszenia do rejestracji. W tych okolicznościach EUIPO uznało, że wspomniany wcześniejszy wzór został udostępniony, co uzasadnia unieważnienie prawa do zarejestrowanego wzoru.

Na poparcie wniosku o unieważnienie prawa do znaku holenderska spółka przedstawiła m.in. wizerunki zaczerpnięte z konta Instagram „badgalriri” datowane na połowę grudnia 2014 r., a odnoszące się do powołania Rihanny na nową dyrektorkę artystyczną Pumy. Wizerunki te ukazują Rihannę w białych butach sportowych z grubą czarną podeszwą.

Puma przegrywa. Buty Rihanny zdecydowały

Sąd UE potwierdził ocenę EUIPO, zgodnie z którą wspomniane wizerunki wystarczają do wykazania ujawnienia wcześniejszego wzoru i że środowiska wyspecjalizowane w danej branży mogły wiedzieć o tym ujawnieniu. W tym względzie stwierdził, że wizerunki zaczerpnięte z konta Instagram „badgalriri”, rozpowszechnione w grudniu 2014 r., pozwalają na zidentyfikowanie, gołym okiem lub za pomocą powiększenia tych fotografii, wszystkich istotnych cech wcześniejszego wzoru.

Sąd nie podzielił argumentów firma Puma, zgodnie z którymi nikogo nie interesowały buty Rihanny w grudniu 2014 r., a zatem nikt nie dostrzegł wcześniejszego wzoru. Jak bowiem zauważono, w grudniu 2014 r. Rihanna była gwiazdą pop znaną na całym świecie. Oznacza to, że „jej fani i środowiska wyspecjalizowane w dziedzinie mody już przejawili w tym czasie szczególne zainteresowanie butami noszonymi przez nią w dniu podpisania umowy, na mocy której gwiazda została dyrektorką artystyczną Pumy”.

Czytaj więcej

Znak towarowy Adidasa trzy paski nieważny w Unii Europejskiej - wyrok Sądu UE

Wyrok Sądu w sprawie T-647/22 | Puma/EUIPO – Handelsmaatschappij J. Van Hilst

Nieruchomości
Odszkodowanie dla Agnes Trawny za ziemię na Mazurach. Będzie apelacja
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Sądy i trybunały
Wierzyciel powinien sprawdzić, czy dłużnik jeszcze żyje
Za granicą
Polacy niewpuszczeni na obchody wyzwolenia obozu w Ravensbrück
Sfera Budżetowa
Setki milionów dla TVP po cichu. Posłowie w Komisji Finansów Publicznych zdecydowali
Zawody prawnicze
Prokuratura Krajowa podjęła kolejne działania ws. Ewy Wrzosek