Kiedy pracownik pokrywa koszty naprawy powierzonego mu sprzętu?

- Pracodawca powierzył pracownikowi na czas pracy zdalnej drukarkę 3d. Została ona uszkodzona przez kota pracownika, czy musi on pokryć koszty jej naprawy?

Aktualizacja: 06.12.2020 07:29 Publikacja: 06.12.2020 00:01

Kiedy pracownik pokrywa koszty naprawy powierzonego mu sprzętu?

Foto: Adobe Stock

Pracownik będzie zobowiązany pokryć koszty naprawy drukarki powierzonej na czas pracy zdalnej. Zgodnie z art. 124 § 1 pkt. 2 kodeksu pracy, pracownik, któremu powierzono narzędzia i instrumenty lub podobne przedmioty z obowiązkiem zwrotu albo do wyliczenia się – odpowiada w pełnej wysokości za szkodę powstałą w tym mieniu. Od odpowiedzialności pracownik może się uwolnić, jeżeli wykaże, że szkoda powstała z przyczyn od niego niezależnych, a w szczególności wskutek niezapewnienia przez pracodawcę warunków umożliwiających zabezpieczenie powierzonego mienia. Brak zapewnienia warunków ma miejsce wtedy, gdy na skutek nieprawidłowego powierzenia mienia przez pracodawcę pracownik nie ma możliwości sprawowania pieczy nad mieniem. Wykazanie przez pracownika, że szkoda powstała z przyczyn od niego niezależnych, powoduje uwolnienie się pracownika w całości od odpowiedzialności za szkodę. Ponadto w myśl art. 117 Kodeksu pracy, pracownik może się uwolnić częściowo od odpowiedzialności za szkodę w takim zakresie, w jakim pracodawca lub inna osoba przyczyniły się do jej powstania albo zwiększenia.

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Podatki
Nierealna darowizna nie uwolni od drakońskiego podatku. Jest wyrok NSA
Samorząd
Lekcje religii po nowemu. Projekt MEiN pozwoli zaoszczędzić na katechetach
Prawnicy
Bodnar: polecenie w sprawie 144 prokuratorów nie zostało wykonane
Cudzoziemcy
Rząd wprowadza nowe obowiązki dla uchodźców z Ukrainy
Konsumenci
Jest pierwszy wyrok ws. frankowiczów po głośnej uchwale Sądu Najwyższego
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił