Roboty dodatkowe i bezpodstawne wzbogacenie

Roszczenia z tytułu uzyskania korzyści kosztem innej osoby mogą być dochodzone zarówno ze stosunku pomiędzy wykonawcą a inwestorem oraz w relacji pomiędzy inwestorem i wykonawcą a podwykonawcami.

Publikacja: 17.11.2021 11:47

Roboty dodatkowe i bezpodstawne wzbogacenie

Foto: Adobe Stock

Czasami w toku procesu budowlanego powstaje konieczność realizacji robót dodatkowych nieprzewidzianych w umowie o roboty budowlane, a wykonawca nie porozumiał się z inwestorem w tym zakresie, strony nie zawarły aneksu do umowy lub okazuje się on nieważny. Nierzadko prace dodatkowe są wykonywane jedynie na podstawie ustnych ustaleń stron lub polecenia inwestora, gdy strony ustaliły, że zmiana umowy wymaga formy pisemnej pod rygorem nieważności. W takich sytuacjach wykonawca powinien wystąpić z roszczeniem przeciwko inwestorowi o zapłatę równowartości prac dodatkowych na podstawie przepisów o bezpodstawnym wzbogaceniu zgodnie z art. 405 i następnymi kodeksu cywilnego.

Pozostało 95% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP