System e-TOLL działa od 24 czerwca br. Zarejestrowano w nim ponad 300 tys. pojazdów. Jak informuje Krajowa Administracja Skarbowa, użytkownicy pojazdów ciężkich powinni jak najszybciej przejść do e-TOLL. Sama rejestracja w nowym systemie nie powoduje braku możliwości korzystania z viaTOLL do 30 września 2021 r., tj. do dnia kiedy zostanie on wygaszony. Należy jedynie pamiętać, aby uiszczać opłaty tylko w jednym systemie. Każdy użytkownik musi również wyrejestrować się z systemu viaTOLL i może to zrobić zarówno przed - jak i po 30 września. Informacje jak wyrejestrować się z viaTOLL dostępne są na stronie etoll.gov.pl.

Nowy e-TOLL dotyczy nie tylko samochodów ciężarowych czy autobusów, skorzystają z niego także kierowcy aut osobowych. Z początkiem grudnia kierowców ucieszy fakt, że  nie będzie szlabanów na państwowych autostradach. Podniesione zostaną szlabany na odcinkach autostrad płatnych A2 (Konin-Stryków) i A4 (Wrocław-Sośnica), dzięki czemu ruch odbywać się będzie w sposób płynny bez konieczności zatrzymywania się. Kierowcy muszą pamiętać, że od 1 grudnia  opłacanie przejazdów możliwe będzie jedynie przez aplikację e-TOLL PL, urządzenia pokładowe OBU/ZSL lub w formie biletu elektronicznego (przeznaczonego dla pojazdów lekkich). Zakup takiego biletu będzie możliwy np. na stacji benzynowej, a przy zakupie nie będzie wymagana instalacja żadnego urządzenia, ani przekazywanie danych geolokalizacyjnych. Wystarczy podać numer rejestracyjny pojazdu i określić odcinek drogi, na którym realizowany będzie przejazd.

Czytaj więcej

GITD
Za brak myta posypią się kary?

Ministerstwo Finansów zapewnia, że każdy użytkownik sytemu e-TOLL ma możliwość kontynuacji przejazdu w przypadku awarii urządzenia GPS. Kierowca może wówczas opłacić
przejazd bez przekazywania danych do systemu i kontynuować go bez działającego urządzenia GPS , po zadeklarowaniu trasy przejazdu.

Jak to zrobić? W Internetowym Koncie Klienta e-TOLL należy skorzystać z funkcji „Uzupełnij przejazd” i określić miejsce, gdzie urządzenie przestało działać oraz miejsce docelowe. Po wykonaniu tych czynności można kontynuować przejazd.

Opłatę za zadeklarowany przejazd trzeba uiścić z góry. Dla kont przedpłaconych wymagane jest posiadanie środków na opłacenie deklaracji przejazdu. Jeżeli kierowca nie ma ich na koncie, powinien  uzupełnić je przed złożeniem deklaracji.

Ale w wyjątkowych sytuacjach, np. gdy pojazd uczestniczy w akcji ratowniczej, jest używany do przewozów żywych zwierząt, mleka, lekarstw, towarów niebezpiecznych, betonu, odpadów komunalnych;w przypadku autobusów przewożących pasażerów, zadeklarowanie przejazdu będzie mogło nastąpić do 3 dni po jego zakończeniu.