Organizacje pracodawców ?i związki zawodowe przygotowują zmiany

Organizacje pracodawców i związki zawodowe przygotowują zmiany we współpracy z rządem.

Aktualizacja: 22.12.2014 09:08 Publikacja: 22.12.2014 08:21

Partnerzy społeczni szlifują projekt ustawy o instytucjach dialogu społecznego. Ma on zastąpić formułę współpracy rządu i partnerów społecznych z Trójstronną Komisją ds. Społeczno-Gospodarczych na czele. Z uczestnictwa w tej ostatniej związkowcy zrezygnowali w czerwcu 2013 r. Zarzucili jej fasadowość.

Od tej pory trwają prace nad nowymi regulacjami. 19 grudnia na konferencji prasowej OPZZ z udziałem przedstawicieli Business Centre Club związki zawodowe przedstawiły swój projekt. Głównym jego celem jest uniezależnienie dialogu społecznego od strony rządowej. Z tego powodu Radą Dialogu Społecznego, która ma zastąpić Komisję Trójstronną, będą kierowali naprzemiennie przedstawiciele partnerów społecznych. Wejdzie w niej po siedmiu przedstawicieli rządu, pracodawców i pracowników.

– Oczekujemy, że dialog społeczny będzie miał rzeczywistą moc sprawczą. Nie chcemy, by silniejszą stroną był rząd, tylko by formuła współpracy miała charakter partnerski – mówił Jan Guz, przewodniczący OPZZ.

Formą uniezależnienia się od rządu ma być nowa formuła organizacji spotkań. Do tej pory Komisja Trójstronna była obsługiwana przez Ministerstwo Pracy. Według związków za warunki administracyjne, finansowe i techniczne będzie odpowiadał rzecznik dialogu społecznego. Jego kompetencje wciąż są jednak przedmiotem rozmów.

Rada Dialogu Społecznego będzie mogła przedkładać ministrom swoje wnioski. Członkowie rządu będą musieli na nie odpowiedzieć w ciągu dwóch miesięcy. Także projekty aktów będą opiniowane przez radę.

Na więcej konkretów trzeba poczekać. Wstępny, wspólny projekt związkowcy i pracodawcy chcą pokazać 7 stycznia 2015 r. na spotkaniu z prezydentem.

– Sądzę, że finalną wersję uda nam się przedstawić do końca stycznia 2015 r. – mówił Marek Goliszewski, prezes BCC.     —Ksawery Wardacki

Sądy i trybunały
Sędzia Piebiak może stracić immunitet. Oskarża go były lider KOD
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konsumenci
Frankowicze mają nowy sposób na banki. Donoszą do prokuratury
Podatki
Ryczałtowcy chcą dzielić biznes, by obniżyć składkę zdrowotną
Praca, Emerytury i renty
Będzie dodatkowa waloryzacja emerytur i rent. Rząd odsłania karty
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Nieruchomości
Mieszkania społeczne. Koniec wyodrębniania na własność