Z propozycją podjęcia inicjatywy ustawodawczej Rzecznik Praw Dziecka wystąpił w lipcu br. do Prezydenta RP, Marszałków Sejmu i Senatu, Prezesa Rady Ministrów oraz Przewodniczących Klubów Parlamentarnych i Poselskich oraz Kół Poselskich.
Czytaj także: Kodeks rodzinny i opiekuńczy: władza rodzicielska jest nieprzerwana
Zgodnie z art. 1 ratyfikowanej przez Polskę Konwencji o prawach dziecka, która jest aktem wyższej rangi niż ustawa krajowa, dziecko oznacza każdą istotę ludzką w wieku poniżej osiemnastu lat, chyba że zgodnie z prawem odnoszącym się do dziecka uzyska ona wcześniej pełnoletność. Mając na względzie konieczność kompatybilności przepisów oraz wychodząc naprzeciw zgłaszanym postulatom, Rzecznik zgłasza w tym zakresie autopoprawkę, proponując aby definicja dziecka była zgodna z Konwencją o prawach dziecka.
Zmiana art. 331 § 1 projektu Kodeksu rodzinnego jest odpowiedzią na uwagi zgłaszane do Rzecznika Praw Dziecka przez organizacje pozarządowe. W sprawach o rozwód lub separację, obowiązek sądu skierowania stron do specjalisty został zastąpiony powinnością i uwzględnia sytuacje, w których w rodzinie występuje przemoc.