Pytanie zadał Sąd Rejonowy w Sokółce, do którego trafiła sprawa dwóch kobiet ukaranych na podstawie art. 89 kodeksu wykroczeń za to, że dopuściły – poprzez zezwolenie na poruszanie się drogą publiczną we wsi – do przebywania małoletnich dzieci na drodze publicznej.
Zdaniem Sądu Rejonowego w Sokółce wykładnia literalna art. 89 k.w. sprowadza się do tego, że każdorazowy pobyt małoletniego do lat siedmiu, niezależnie od tego, czy dzieje się to pod nadzorem lub opieką jego rodziców czy opiekunów, na drodze publicznej lub torach pojazdu szynowego powoduje konieczność pociągnięcia do odpowiedzialności osób, na których spoczywał w danym momencie obowiązek opieki lub nadzoru nad tym dzieckiem.
Czytaj także: Wypadek dziecka w szkole i poza terenem szkoły - co powinni wiedzieć rodzice
Sąd pytający wskazywał, że funkcjonowanie w systemie prawnym kwestionowanego przepisu prowadzi do absurdalnej sytuacji. Staje się on bowiem podstawą do karania wszystkich, którzy ze swoimi dziećmi poruszają się po drogach publicznych lub torach pojazdu szynowego.
Sąd w Sokółce pytał, czy dziecko do lat siedmiu nie może przebywać na żadnej części drogi, w tym na chodniku i drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych.