[b]Jestem w nieformalnym związku z kobietą. Ja jak i ona nie rozwiedliśmy się jeszcze ze swymi małżonkami. Od kilku miesięcy mieszkamy jednak razem. Oboje chcemy się rozwieść ze swoimi małżonkami, a po uzyskaniu rozwodów pobrać. Miesiąc temu moja nowa partnerka urodziła nasze dziecko. Po zgłoszeniu urodzenia dziecka w USC niestety nadano mu nazwisko jej męża. Co powinienem zrobić, aby dziecko nosiło moje nazwisko?[/b]
Dziecko otrzymało nazwisko męża matki, ponieważ zgodnie z przepisami prawa rodzinnego istnieje tutaj domniemanie, że ojcem dziecka jest mąż matki. Mowa o tym w art. 88 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=65CD50DD6728D435A9395D15DCAC38AD?id=71706]kodeksu rodzinnego i opiekuńczego[/link].
Domniemanie pochodzenia dziecka od męża matki wynika z art. 62 § 1 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Jeżeli dziecko urodziło się w czasie trwania małżeństwa albo przed upływem trzystu dni od jego ustania lub unieważnienia, domniemywa się, że pochodzi ono od męża matki.
Aby nazwisko dziecka można było zmienić, należy wystąpić z pozwem do sądu celem przeprowadzenia postępowania w tej sprawie. Dopiero, gdy zostanie obalone domniemanie pochodzenia od męża matki, zostanie Pan uznany za ojca dziecka. Zgodnie bowiem z art. 72 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, ustalenie ojcostwa może nastąpić przez uznanie dziecka przez ojca, gdy domniemanie, o którym mowa zostało obalone.
Powództwo o zaprzeczenie ojcostwa męża może wytoczyć matka dziecka w ciągu sześciu miesięcy od jego urodzenia. Powództwo takie wytacza się przeciwko mężowi i dziecku.