Rozwody międzynarodowe: nowe zasady sądowego rozstrzygania sporów majątkowych

Nowe przepisy, przyjęte w czwartek przez Parlament Europejski, określą, który sąd krajowy ma rozstrzygać międzynarodowe spory majątkowe w przypadku rozwodu lub śmierci jednego z małżonków i położyć kres postępowaniom prowadzonym równolegle w różnych państwach członkowskich (ich koszt szacuje się na ponad miliard euro rocznie). Będą obowiązywały w 18 państwach, które zadeklarowały wolę podjęcia "wzmocnionej współpracy" w tej dziedzinie. Ale nie w Polsce.

Aktualizacja: 25.06.2016 11:54 Publikacja: 25.06.2016 09:00

Rozwody międzynarodowe: nowe zasady sądowego rozstrzygania sporów majątkowych

Foto: 123RF

Był najwyższy czas, żebyśmy przyjęli europejskie przepisy regulujące stosunki majątkowe małżeństw i zarejestrowanych związków partnerskich. Od tej pory międzynarodowe pary we wszystkich formach małżeństw będą miały lepszą ochronę prawną, dostęp do wymiaru sprawiedliwości i zharmonizowanych zasad, dostosowanych do niemal 16 milionów par międzynarodowych, którzy żyją w UE" - powiedział Jean-Marie Cavada (ALDE, FR).

Dwa rozporządzenia dotyczące praw majątkowych par międzynarodowych (o ustrojach majątkowych małżeństw i o skutkach majątkowych zarejestrowanych związków partnerskich) pozwolą zdecydować, w sadzie którego państwie i w oparciu o które prawo krajowe rozstrzygane będą spory majątkowe. Ułatwią też uznawanie i wykonywanie wydawanych w jednym państwie członkowskim orzeczeń w sprawach majątkowych przez inne państwo członkowskie UE.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Sądy i trybunały
Coraz więcej wakatów w Trybunale Konstytucyjnym. Prawnicy mówią, co trzeba zrobić
Prawnicy
Prof. Marcin Matczak: Dla mnie to podważalny prezydent
Zawody prawnicze
Rząd zmieni przepisy o zawodach adwokata i radcy. Projekt po wakacjach
Matura i egzamin ósmoklasisty
Uwaga na świadectwa. MEN przypomina szkołom zasady: nieaktualne druki do wymiany
Podatki
Rodzic może stracić ulgi w PIT, jeśli dziecko za dużo zarobi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama