Akademia Mediacji Szkolnej i Rówieśniczej jest wspólnym przedsięwzięciem Centrum Edukacji Prawnej Krajowej Rady Radców Prawnych i Centrum Mediacji Szkolnej i Rówieśniczej w Gdańsku. Uczestnikami Akademii są nauczyciele i uczniowie szkół w: Gnieźnie, Ostrowie Wielkopolskim i Poznaniu oraz Gdańsku. Podmioty podjęły współpracę w 2015 roku, by stworzyć systemowe ramy funkcjonowania w Polsce mediacji szkolnej i rówieśniczej. Popularyzacja mediacji odbywa się poprzez cykliczne działania jakimi są: letnia i zimowa Akademia Mediacji Szkolnej i Rówieśniczej oraz całoroczne szkolenia dla nauczycieli i uczniów w tym zakresie.
Pierwsza letnia edycja Akademii była okazją do wymiany doświadczeń w spojrzeniu na mediację z perspektywy uczeń – nauczyciel (rozwiązywanie konfliktów w środowisku szkolnym) oraz dzieci – dorośli.
Marek Michalak podkreślił znaczenie mediacji w postępowaniach sądowych dotyczących spraw małoletnich.
- W wielu przypadkach mediacje pozwalają zażegnać konflikt i zminimalizować możliwość naruszenia praw dziecka. Jestem zbudowany, że młodzież w czasie wakacji podejmuje się tak niezwykłego wyzwania edukacyjnego, którego efekty będzie można wykorzystać po powrocie do środowisk szkolnych – mówił.
Sędzia Agnieszka Rękas, Społeczny Doradca RPD przypomniała historię rozwoju mediacji w Polsce i na świecie, a sędzia Rafał Terlecki zwrócił uwagę na to, jak nowe regulacje prawne sprzyjają popularyzacji i rozwojowi mediacji w polskich sądach.