W praktyce takie rozwiązanie będzie dla nich korzystniejsze niż podział lokum o statusie lokatorskim.
Czytelniczka, której sprawa rozwodowa jest w toku, złożyła wspólnie z mężem wniosek o przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu w prawo odrębnej własności. Po przekształceniu zamierzają mieszkanie sprzedać, by następnie podzielić się pieniędzmi.
Czytelniczka pyta, w jaki sposób w tym rozliczeniu powinien być uwzględniony fakt, że chociaż przydział mieszkania opiewał na męża i zostało ono przydzielone w trakcie małżeństwa, to pieniądze na wkład mieszkaniowy ona dostała od rodziców.
Jeśli pieniądze na wkład pochodziły z majątku osobistego (odrębnego) jednego z małżonków, a więc ze środków uzyskanych przed ślubem albo z darowizny czy spadku uzyskanego w trakcie małżeństwa, stanowią one nakład z majątku osobistego (odrębnego) na majątek wspólny.
Jako taki nakład traktuje się również wkład na przedmałżeńskie mieszkanie lokatorskie przekształcone następnie w czasie małżeństwa we własność. Wtedy to jedno z małżonków, które dokonało takich nakładów, wycofa tylko ich wartość jako nakład z majątku odrębnego na majątek wspólny.